Teknoloji Blog – Teknolojiblog.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD’de Gazeteler OpenAI ve Microsoft’a Dava Açtı

ABD’de Gazeteler OpenAI ve Microsoft’a Dava Açtı

haber haber -
61 0

8 Gazete Teknoloji Devlerine Karşı Harekete Geçti

ABD’de bulunan 8 gazete, OpenAI ve destekçisi Microsoft’a karşı hukuki bir adım attı. Gazeteler, teknoloji şirketlerinin yapay zeka sohbet robotlarını eğitmek için milyonlarca haber makalesini izinsiz ve ödeme yapmadan kullandığını öne sürdü.

Gazetelerden Açıklama Geldi

New York Daily News, Chicago Tribune ve Denver Post gibi önemli gazeteler, yaptıkları yazılı açıklamada, “Bilgi toplamak ve haber yapmak için milyarlarca dolar harcadık. OpenAI ve Microsoft’un çalışmalarımızı çalmasına izin veremeyiz” ifadelerini kullandı.

OpenAI’den Açıklama Geldi

Dava hakkında konuşan OpenAI ise, “Dünyanın dört bir yanındaki birçok haber kuruluşuyla aktif olarak yapıcı ortaklıklar ve görüşmeler yürütüyoruz” dedi.

Teknoloji Şirketleri ve Telif Hakkı Tartışması

Teknoloji şirketleri, yapay zeka eğitiminde kamuya açık içeriklerin kullanılmasının ABD telif hakkı yasalarına uygun olduğunu savunuyor. Bazı durumlarda içerik kullanımı için yayın organlarına ödeme yapıldığı da belirtiliyor.

Gazetelerin bu dava girişimi, teknoloji ve medya sektörleri arasındaki telif hakkı konusundaki çekişmeyi bir kez daha gündeme getirdi.

İlgili Yazılar