Akıllı saat kullanıcıları dikkat

Kaliforniya merkezli Amerikan şirketi Fitbit’in yaklaşık olarak 1,7 milyon akıılı saati, yaralanmaya sebep olduğu için toplanmaya başladı. Google tarafından 2019 yılında satın alınan akıllı saat firmasının başı Amerika tüketici güvenliği ile başı derde girdi.

2017 yılında satışa sunulan Fitbit Ionic akıllı saat fazla ısınmaya bağlı olarak yanık riski taşıyor. Şirket, kullanıcılarının saatlerini kullanmayı bırakmalarını isteyerek, geri iade sistemini başlattı. Yaklaşık olarak 693 bin Ionic model saat, yurtdışına satıldı. Amerika Birleşik Devletleri’ne ise 1 milyon adet o model saat satıldı.

Entegre edilen bataryada sorun çıktığı belirtilen akıllı saat ile ilgili 115 kişi aşırı ısınma şikayetinde bulunurken 118 kişi ise üçüncü ve dördüncü derece yanıklara maruz kaldı. Kullanıcıların şirket tarafından saatleri iade etmesi istenirken cihazlara 299 dolar bir ödeme yapılacağı ve %40 indirim kuponu da verileceği söylendi.

Kazaya yol açan en büyük etken ise, Fitbit Ionic lityum iyonik pil. Aşırı ısınmaya sebep olan bu model batarya, daha sonra üretilen serilerde kullanılmadı. Aşağıda koyduğumuz listede olan seri üretimde bir saate sahipseniz şirket ile iletişime geçmekte geç kalmayın.

FB503CPBU
FB503GYBK
FB503WTGY
FB503WTNV

Etiketler