AMD ve Intel bir araya mı geliyor

TSMC, çip üretiminde şu anda pazar payına bakıldığında liderlik koltuğunda oturuyor. Fakat yakın gelecekte bu durum değişebilir. Zira Intel, yeni kurulan üretim tesisleri ve ar-ge yatırımları ile zirveyi gözüne kestirmiş durumda. Bu sebeple rekabeti bırakmak istemeyen AMD tarafının da çip üretimi için yeni arayışa girdiği belirtiliyor.

AMD hem CPU hem de GPU çip üretimi için şu anda yalnızca TSMC ile birlikte çalışıyor. Hatta Apple, NVIDIA ve Intel de gibi sektörün önde gelen isimleriyle Sony ve Microsoft gibi oyun konsolu üreticileri de yine bu şirketin üretim teknolojisini ve tesislerini kullanıyor.

Fakat TSMC’nin önümüzdeki yıllarda silikon düğüm yarışmasında zirvede oturduğu koltuğundan sert bir düşüş yaşaması bekleniyor. Keza kendi yapmış olduğu potansiyel gecikme duyuruları da bu veriyi destekliyor. Örneğin N2 düğümünde yaklaşık bir yıllık bir gecikme olacak ve 2024 değil 2025 yılında gelecek. Ayrıca 2022’de piyasaya sürülmesi beklenen FinFET transistör teknolojisi de 2023’e ertelenmiş durumda.

Dolayısıyla halihazırda TSMC ile anlaşması devam eden pek çok şirketlerin Intel ile kapalı kapılar ardında görüştüğü tahmin ediliyor. Tabii bir noktada bu geçişin de bazı riskler içerdiğini söyleyelim. Zira Intel henüz bu kadar büyük bir kapasiteye sahip değil. Fakat açılacak yeni tesislerde hiç bir sorun çıkmadığı ve kusursuz işlediği takdirde gelen talebin bir kısmını kabul edebilir.

Öte yandan AMD de çip üretimi için Intel’in kapısını çalabilir. Her ne kadar iki rakip firmanın isimlerinin yan yana gelmesi çoğu kişi için inandırıcı gelmiyor olsa da bu ilk olmayacaktır. Apple’a panel, diğer rakiplerine ise işlemci üreten Samsung bunun en büyük örneği olabilir.

Ancak NVIDIA gibi sektörün lideri konumundaki GPU üreticilerinin bile Intel ile dökümhanesini kullanma üzerinde görüşmelere başladığı bildiriliyor. Dolayısıyla bir kaç yıl önce sektörde geri kalan Intel’in atmış olduğu doğru adımlar ve yatırımlarının meyve vermesi sonucu AMD ve NVIDIA’nın üretimini yapacak konuma ilerlemiş olması şirket için tarihi bir başarı niteliğinde diyebiliriz.

Etiketler