Android 12 ile dinamik tema özelliği

Şirketin kullanıcılara dinamik tema özelliğini Chrome OS başta olmak üzere birçok ürününde belirtiliyor. Güvenilir bir kaynağa göre, dinamik tema özelliği yakında Android 12 işletim sistemine sahip tüm cihazların temel taşı haline gelecek.

Yeni özelliğin hem telefon hem de tablet modelleri için geliştirildiği belirtiliyor. Dinamik tema, 14 Mart’tan itibaren şirketin Google Mobil Hizmetleri’ne (GMS) onay için gönderilen Android 12 uyumlu uygulamalarda zorunlu hale gelecek.

Dinamik tema özelliği, bir rengi baz alarak anında uyum sağlayabilecek 5 farklı tonda renk paleti oluşturabilecek. Kendi uygulamalarında dinamik tema özelliği uygulamak isteyen geliştiriciler, Google’ın belirttiği kurallara göre geliştirme yapacak.

İlk olarak Pixel 6 ailesinde karşımıza çıkan Material You, Monet adı verilen tema motoru üzerine inşa edildi. Android 12L ile birlikte Android Open Source Project’in bir parçası haline gelen Monet, geliştiriciler tarafından da kullanılabilecek.

Xiaomi ve Motorola gibi bazı üreticilerin Google’ın sunduğu Android 12L yaması üzerinde geliştirme yapmaya başladığı biliniyor. Samsung’un Android 12 tabanlı One UI 4 arayüzü, Monet tema motorunu kullanmasa da benzer özelliklere sahip olduğu belirtiliyor.

Etiketler