Apple Watch’dan aylar öncesinden gelen uyarı

Apple Watch, teknolojik fonksiyonlarının yanında sağlıkla ilgili özellikleriyle de dikkat çekiyor. Özellikle son dönemlerde cihazın kullanıcılarının sağlığı konusunda ne kadar yardımcı olduğunu sık sık duyuyoruz.

Sydney’de hemşirelik okuyan Lauren için Tiroid rahatsızlığı teşhisi kondu. Bu durumun ardından Lauren, Apple Watch kullanıcılarını sağlık bildirimlerini açmaya teşvik etti. Çünkü eğer kendisi açmış olsaydı, çok daha erken teşhis konabilirdi.

Genç kız, olanları bir TikTok videosunda anlattı. Lauren’ın akıllı saati birkaç ay önce sağlığında bir düşüş tespit etti ve bir şeylerin yolunda gitmediğini fark etti. Sağlık bildirimleri kapalı olan genç kız, ancak aylar sonra durumu kötüleşince cihazın yolladığı bildirimleri alabildi.

Cihaz, Tiroid hastalığının belirtilerinden en belirgin olan kalp atış hızı değişikliğini aslında aylar önce tespit etmiş. Apple Watch Ekim ayında ayrıca oksijen tüketiminde bir düşüş olduğunu tespit etti. Bu da yorgunluk, sinirlilik, ısıya duyarlılık, kilo alma ve kuru cilt gibi semptomlarla ilişkiliydi.

2021’in sonlarında Michael Reilly paylaştığı bir tweet’te, giyilebilir cihazın ”Düzensiz ritim bildirimleri özelliği”nin uyarısı sayesinde kardiyoloğa giderek kalbindeki 3 damarın tıkalı olduğunu öğrendiğini açıkladı.

Etiketler

YORUM YAZIN