Apple’ın sattığı iPhone 14’lerin parası Samsung’a gidecek

Apple, 2017 yılından beri iPhone modellerinde kullandığı OLED ekran için Samsung ile birlikte çalışıyor. Fakat şirket, artık piyasadaki en büyük rakibini beslemek istemiyor. Dolayısıyla geçtiğimiz yıllara nazaran yapmış olduğu satın alımları büyük ölçüde azaltacak. Ancak Samsung, iPhone 14 serisi için OLED üretimine devam edecek. Yani eskisi kadar olmasa da satılan her iPhone’dan para kazanmaya devam edecek.

Dünyanın en büyük panel üreticileri arasında bulunan Samsung, şüphesiz ki akıllı telefon ekranlarında sektörün liderlik koltuğunda yer alıyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde iPhone 13 Pro ve Pro Max modellerinde kullanılan düşük sıcaklıklı polikristal oksit (LTPO) ince film transistör (TFT) OLED panellerinin ve iPhone 13 ve 13 mini’de bulunan LG ve BOE panellerinin tek tedarikçisiydi.

Fakat bu yıl tanıtılacak yeni seriyle birlikte işler değişiyor. Görünüşe göre Samsung, yalnızca 6.1 inç iPhone 14 Pro için özel OLED ekran üretimi yapacak. 6.7 inç Pro Max modellerinin panelleri ağırlıklı olarak LG, 6.1 inç iPhone 14 modellerinin ekranların ise yüzde 25’lik bir kısmı BOE tarafından üretilecek. 6.7 inçlik iPhone 14 Max’in panelleri ise yine LG ve Samsung arasında bölünecek.

Yeni nesil iPhone’ların LTPO panelleri, dinamik bir yenileme hızı sağlamak için kritik öneme sahipler. Bu sebeple son dönemde çıkan Pro olmayan iPhone modellerinin yalnıza 60 Hz ekran yenileme hızına sahip olacağı yönündeki iddialar da giderek güçleniyor. Ayrıca ekranların yine çentikli olacağını söyleyebiliriz.

Öte yandan Pro modelleri, hem 120 Hz yüksek yenileme hızına sahip olacak hem de çentik tasarımını geride bırakarak delik ekran veya delik ile hap ekran şeklindeki yeni panele geçiş yapacak. Benzer bir şekilde iki model arasında kamera yeteneklerinde de birtakım farklılıklar olması bekleniyor.

Etiketler