Aquarian Space’in çılgın projesi

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte uzay ile insanlık arasındaki mesafe giderek azalıyor. NASA’nın Ay ile ilgili çılgın projeleri herkes tarafından bilinir bir hal aldı. Önümüzdeki 10 yılda büyük gelişmelerin olacağı tahmin edilirken uzay şirketleri de bu konuda adımlar atmaya devam ediyor.

NASA, önümüzdeki yıllarda uzay projelerin merkezi olarak Ay’ı kullanmak gibi uçuk bazı fikirleri bulunuyor. Zira Artemis gibi Ay’a insanlı yolculuk için de geri sayım başlamış durumda. Hal böyle olunca ilginç bazı projeler de ortaya çıkıyor. Aquarian Space isimli uzay şirketi, 2 yıl içinde interneti Ay yüzeyine götürmek istiyor.

Aquarian Space, geçtiğimiz günlerde tohum finansmanı için 650 bin dolar aldığını duyurmuştu. Bu fonla çalışmalarını başlatmak isteyen şirket, projeyi uzun soluklu düşünüyor. Geniş bant internet bağlantısını ilk olarak Ay’a kurmak istese de başarılı olması halinde Mars’a da benzer bir internet ağı kurmayı hedefliyor.

Aquarian Space, yeni girişimin adını Solnet koydu. Tüm çalışmalarını iki yıl içerisinde tamamlamayı hedefleyen şirket, ilk uyduyu 2024’te fırlatmak için planlarını oluşturdu. Ancak şu anda internet ağı ile ilgili detaylı bir bilgi paylaşılmadı. Bazı bilgilere göre Aquarian Space, NASA’nın Ticari Ay Yükü Hizmetleri programında teknik incelemeden geçiyor.

Etiketler