Bilim insanlarından uyarı

Bilim insanları Antarktika’daki en büyük buzullardan biri olan Thwaites’in ön kısmında, sadece beş yıl içinde kırılmasına yol açabilecek ‘endişe verici bir çatlak’ bulunduğunu açıkladı. Araştırmacılar, Thwaites Buzulu’nun erimesinin şu anda küresel deniz seviyesindeki artışının yaklaşık yüzde 4’ünü oluşturduğunu söyledi.

Amerikan Jeofizik Birliği’nin yıllık toplantısında sunulan uydu görüntülerinde, TEIS boyunca uzanan birkaç büyük ve çapraz çatlaklar yer aldı. Araştırmacılar, sunum sırasında “Bu yüzen buz rafı parçalanırsa, Thwaites Buzulu’nun erimesi hızlanacak ve deniz seviyesinin yükselmesine katkısı yüzde 25’e kadar artacak” dedi.

Hem yayınlanmış hem de yayınlanmamış çalışmaların bu yöne işaret ettiğini bildiren Scambos, “Bu, durum Thwaites’in hızını artıracak ve buzulun tehlikeli kısmını etkili bir şekilde genişletecek” diye konuştu.

Bununla birlikte, çalışmanın başyazarı Oregon Eyalet Üniversitesi’nden Erin Pettit, büyüyen çatlağın, tıpkı bir otomobilin ön camı gibi çatlayarak yüzlerce küçük parçaya ayrılacağı konusunda uyardı.

Etiketler

YORUM YAZIN