Bilim insanlarından yeni çalışma: Kötü anıları unutmak artık mümkün

Araştırmacılar, laboratuvar farelerini aynı anda şok ederek ve bir tıklama sesi çıkararak koşullandırdılar. Fareler doğal olarak sesi şokla ilişkilendirdiler ve böylece bir korku tepkisi geliştirdiler. Fareler şok olduklarını hatırladıkları için gürültüyü rahatsızlıkla ilişkilendirdiler.

Araştırmacılar daha sonra farelere bir beta bloker olan propranolol enjekte etti ve sonuçlar karşısında şaşkınlığa uğradılar çünkü hiçbir şey olmadı. Farelerin hafıza kaybı yaşaması ve tıklama sesi ile şok olma arasındaki ilişkiyi unutmuş olması gerekirdi, ama bu, gerçekleşmedi.

ANILAR DEĞİŞTİRİLEBİLİR Mİ?

Üniversite basın açıklamasına göre; Cambridge Üniversitesi’ndeki bilim insanları, propranolol ile tedavi edilen hayvanlarda anıların değiştirilip değiştirilemeyeceğini belirlediğini gösterdi. Bu protein bozulursa, anılar değiştirilebilir hale gelir.

Araştırmacılar artık propranololün neden her zaman işe yaramadığını öğrendiler. Ama proteinin neden onu durdurduğunu, hatta bazen neden orada olduğunu ve diğer zamanlarda neden orada olmadığını bilmiyorlar.

TRAVMALAR VE HAFIZA İLE İLGİLİ RAHATSIZLIKLAR İÇİN ÇÖZÜM OLABİLİR

Araştırmacılar, bu biyolojik belirtecin keşfinin insanların bilinçaltı travmalarını unutmalarına ve bazı rahatsızlıkların tedavisinde onlara yardımcı olabileceği üzerinde duruyorlar.

Etiketler

YORUM YAZIN