Bir ülkede daha üretimi durdu

Küresel çip krizi, otomotiv devlerini derinden etkilemeye devam ediyor. Son olarak Mercedes-Benz Group, Brezilya’daki iki adet fabrika üretim hattını yarı iletken çip sıkıntısı nedeniyle durdurmak zorunda kaldığını açıkladı.

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Mercedes-Benz Group, Brezilya’daki dev fabrikası için zorunlu araya gidiyor. Yarı iletken çip sıkıntısı nedeniyle fabrikanın durduğunu açıklayan şirket, 5600 işçinin tatile çıkarıldığını söyledi.

Reuters’ta yer alan habere göre Mercedes, Brezilya’daki iki fabrikada daha fazla üretim yapamayacak seviyeye geldi. 18 Nisan ila 3 Mayıs tarihleri arasında üretim hattını kapatacak olan Mercedes’in Brezilya operasyonları, yarı iletken çip tedariği konusunda “derin” sorunlar yaşıyor.

Brezilya’nın Sao Bernardo do Campo bölgesindeki fabrikada 5000 çalışan, Juiz de Fora bölgesindeki üretim üssünde ise 600 çalışan bulunuyor. Son durdurma kararıyla birlikte 5600 işçinin zorunlu tatile çıkacağı anlamına geliyor.

Sao Bernardo do Campo bölgesindeki metal işçileri sendikasına göre bu, şirketin gerçekleştirdiği ilk durdurma kararı değil. Mercedes’in Mart ayında benzer bir çip kıtlığı nedeniyle yaklaşık 1200 çalışanın toplu tatile çıkardığı öğrenildi.

Etiketler