Bütçe Dostu İki Yeni GPU Geliyor

Etrafta AMD’nin bir çift cüzdan dostu grafik kartı geliştirmiş olduğu söylentileri dolaşıyor. Söylentilere göre RX 6500 XT ve RX 6400 isimli GPU’lardan ilki önümüzdeki ocak ayı içerisinde satışa sunulacak.

VideoCardz’a göre bilgilerin sızdırıldığı forum olan Bilibili en güvenilir kaynaklardan olmasa da, bilgiyi sızdıran kişi son derece tutarlı bir sızdırma geçmişine sahip. RX 6500 XT’den daha da ucuz olması beklenen 6400 XT’nin de mart ayında geleceğini belirten sızıntıya göre ayrıca, söz konusu AMD kartlarının her ikisi için de VRAM yüklemesinin 4 GB olduğu ve RX 6400’ün PSU’nuza bağlanmasının gerekli olmadığı söyleniyor.

Buna ek olarak NVIDIA’nın da 2022 yılının Nisan ayında çıkması beklenen 8 GB VRAM ile çalışan bir RTX 3050 masaüstü varyantı bulunuyor. Eğer doğruysa bunun, AMD’nin ucuz GPU lansmanlarının hemen ardından gerçekleşerek uygun fiyatlı grafik kartlarına yeni bir soluk getirmesi oldukça muhtemel. Ancak NVIDIA’nın CEO’sunun stok sorunlarının 2022 boyunca ortadan kalkmayacağını açıkça belirttiğini de göz önüne alınırsak, ‘ulaşılabilirlik’ sorunuyla karşı karşıya kalınmasının mümkün olduğunu söylenebilir.

Etiketler

YORUM YAZIN