Buzdolabı Neden Soğutmaz?

Buzdolabı Neden Soğutmaz?

Günlük hayatta sıkça kullandığımız buzdolapları da diğer elektronik cihazlar gibi zaman içerisinde arızalanabilir. Markası veya modeli her ne olursa olsun bir takım sorunlar meydana gelebiliyor. Bu sorunların başında buzdolabının soğutmaması gelir. Peki buzdolabı neden soğutmaz? Soğutmama sorunu bazen dondurucuda meydana gelir. Bazen de dolabın alt kısmında yaşanan bir sorun olabilir. Bunun birçok nedeni vardır. Ancak en yaygın olan soğutmama nedenleri şöyledir; 

  • Buzdolabına elektrik gitmiyor olabilir. Yani fişte veya prizde herhangi bir temassızlık gibi bir durum varsa buzdolabı soğutmaz.
  • Buzdolaplarının soğutma sistemi olan fanlar çalışmıyor olabilir. 
  • Dolap içerisinde yer alan aydınlatma sistemi de ısı meydana getirdiği için dolap kapağı kapandığı zaman sönüp sönmediği kontrol edilmelidir. 
  • Aynı zamanda kompresör de arızalanmış olabilir. Bu gibi bir durumda da soğutma işlemi gerçekleşmez. 
  • Buzdolabında bulunan atık su kanallarının tıkanması sonucu da soğutmama sorunu ile karşılaşılabilir.

 Ayrıca buzdolabı boru hattında bulunan freon, soğutucu gaz işlevi görür. Bunun yetersiz miktarda olması da buzdolabının arızalanmasına ve soğutmamasına yol açabilir. 

Buzdolabı Soğutmazsa Ne Yapılabilir?

Buzdolabı soğutmuyorsa öncelikle nedeni tespit edilmelidir. Doğru bir tespit sizi doğru bir çözüme götürecektir. Düşündüğünüzün aksine karşılaştığınız arıza içinden çıkılmayacak boyutta olmayabilir. Ve basit bir yöntemle teknik servise gerek duymadan da çözülebilir. Ancak çözemeyeceğiniz bir durumda mutlaka teknik destek alınması gerekir. Çünkü bu, daha büyük maddi zarara yol açabilir. Öncelikle yapılması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Buzdolabının içerisinde bulunan tüm yiyecekler çıkartılmalıdır. 
  • Daha sonra fişi çekilip 5 saat kadar beklenmelidir. 
  • Buzdolabı kapağı kontrol edilmelidir. Tam kapandığından emin olmak gerekir. 

 Fiş tekrar takılıp, dolap çalıştırıldığında hâlâ aynı sorun devam ediyorsa yetkili servise haber verilmelidir. 

Buzdolabı Tamir Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Buzdolabı tamirini geciktirmek sorunun daha da büyümesine yol açabilir. Bu yüzden hemen bir yetkili servise başvurmak gerekir. Öncelikle cihazınızın markasına göre yetkili servis hizmeti verilmektedir. Her yetkili servis kendi markasına ait dolabı daha kısa sürede ve daha profesyonel bir şekilde tamir eder. Yani sorunun daha da büyümemesi için hızlı ve profesyonel hizmet veren bir firma tercih edilmelidir. 

Buzdolabı Servis Ücreti Ne Kadardır?

Buzdolabının soğutmasının birden çok nedeni ve çözümü vardır. Bazen alınacak küçük bir teknik destek sorunun çözülmesini sağlayabilirken bazen parça değişimi gerekebilir. Bu yüzden servis hizmeti için belirlenen fiyat da farklılık gösterir. Parça değişimi gibi durumlarda da değişmesi gereken parçaya göre de fiyat değişir. Aynı zamanda arızanın onarılması için kullanılan ekipman da fiyat konusunda belirleyici bir faktördür. Önemli olan hem uygun fiyatlı hem de profesyonel bir hizmet almaktır. 

Kayna: https://www.soyluavm.com/buzdolabi-neden-sogutmazFormun Üstü

Formun Altı

Etiketler