Çernobil’de savaş

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali devam ederken, tüm dünyayı da etkilemeye devam ediyor. Birçok ülke ve büyük şirketler, tavırlarını koyabilmek adına Rusya ve Rus toplumuna yönelik yaptırımlarını arttırıyor. Başlama sebebi ne olursa olsun savaş ortamı, hiç kuşkusuz her kesime zararı dokunuyor. Bu bir haftada binlerce insan yaşamını yitirdi. Ancak yaşanan felaketlere bir yenisinin eklenmesinden korkuluyor.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın boyutları gün geçtikçe artıyor. Öyle ki bu boyutlar insanlık tarihi için endişe verici boyutlara doğru ilerliyor. Ukrayna parlamentosu yaptığı açıklamada Çernobil bölgesinde en az 7 adet olmak üzere yangınların çıktığını belirtti. Açıklamada yangınların Çernobil nükleer santraline mesafesinin 10 kilometrenin de altına indiği belirtildi.

Yapılan açıklamada yangınların kaynağı olarak Rusya’nın yaptığı bombardımanlar gösterildi. Bölgedeki savaş hali devam ediyor. Rus kuvvetleri, santralinin etrafındaki bölgeye girdi. Söylenenlere göre de bazı personeli silah zoruyla üç hafta boyunca rehine olarak kullandı. Savaş hali yaklaşık bir aydır sürüyor. Ancak bu süre zarfında ikinci kez nükleer facianın eşiğinde geziyor.

Martın ilk haftasında Rus kuvvetleri, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporizhzhia’ya dört bir yandan ateş etmeye başlamıştı. Savaş sırasında yangınların da başlamasıyla büyük bir facianın eşiğine gelinmişti. Ancak tedirgin bekleyişin ardından korkulan olmamıştı. Savaş ortamında ikinci kez büyük bir nükleer felaketin eşiğine gelindi.

Etiketler