CHP’li Çakırözer: Büyükelçilerden geri adım yok, ısrar var

Osman Kavala’nın serbest bırakılması için açıklama yapan 10 büyükelçinin Viyana Sözleşmesi’ne bağlı kaldıklarını belirttikleri ikinci açıklamayı ‘geri adım’ diye yorumlayan  Erdoğan’a, CHP’den karşı açıklama geldi. 

Türkiye’nin Lübnan’da konuşlu Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü’ne (UNIFIL) TSK unsurlarıyla verdiği desteğin süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi’nin görüşmelerinde CHP Grubu adına söz alan TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi ve Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, iktidarın dış  politikadaki yalnızlığına vurgu yaptı.

GERİ ADIM DEĞİL, ISRAR VAR!

Çakırözer, Türkiye’nin 10 yabancı ülke büyükelçisinin Osman Kavala için yaptığı çağrı ve  sonrasında yapılan açıklamalar ile iktidarın ‘geri adım attılar’ çıkışına ilişkin bir diplomatik zaferin bulunmadığını söyledi.

Çakırözer, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Büyükelçilerin yaptığı son açıklamalar ‘diplomatik zafer’, ‘geri adım’ diye anlatıldı. Hayır, ortada diplomatik zafer falan yok, geri adım da yok, hatta ısrar var! ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü açıklama yaptı. ‘18 Ekim’de ne diyorsak oradayız. O günkü açıklamamız Viyana Sözleşmesi’nin 41’inci maddesine uygundur.

AİHM kararına uyulması çağrımız iç işlerine müdahale değildir’ diyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kez daha iç politikada kendisine yarar sağlayacağı umuduyla gerginliği tırmandırmış ama bunun yaratabileceği büyük fatura anlaşıldığında ise geri adım arayışına girilmiştir. Sonunda da sarayın, Dışişlerinin çabaları ve Türkiye’nin Batı’yla kopmasından, Türkiye’nin ittifak üyesi olduğu NATO’da büyük bir çatlaktan endişe duyan ülkelerin de girişimleriyle geri adım sayılamayacak bir satırlık açıklama, halkımıza diplomatik zafer gibi sunulmak istenmektedir.”

Etiketler

YORUM YAZIN