Dolar, borsa ve altın ne olacak?

Dünyada enerji fiyatlarındaki sert yükselişle birlikte artan enflasyon endişeleri, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yakın zamanda varlık alımlarını azaltmaya başlayacağını açıklaması ve 2022’de faiz artışı ve Türkiye’de Merkez Bankası’nın (TCMB) sürpriz faiz indirimi piyasalarda tansiyonu yükseltti.

Eylül ayı başında 8,30’u gören dolar/TL, hem eylül başından itibaren faiz indirimi sinyalleri veren TCMB’nin 23 Eylül’de adım atması hem de ABD’den gelen haberlerle 8,95’i gördü.

Eylül başında 1480 seviyelerinde olan Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksinde ise kurdaki artışa ve yurt dışından gelen olumsuz haberlere paralel bir düşüş görüldü ve endeks 1400’ün altına geriledi.

GCM Yatırım Araştırma Müdürü Dr. Tuğberk Çitilci ve İstanbul Altın Rafinerisi Stratejisti Haluk İzzet Mutlu, finansal yatırım araçları olan döviz, borsa ve altında bundan sonra olabilecekleri sozcu.com.tr’ye anlattı.

‘FIRTINANIN BAŞINDAYIZ, BORSADA BASKI VAR’

“Fed enflasyon geçici diyor ama dünyada her şeyin fiyatı artıyor” diyen Çitilci, özellikle enerji fiyatlarındaki artışın ‘enflasyon artışı geçici’ söylemiyle ilgili soru işaretlerini artırdığına, piyasada da risk algısının bozulmasına neden olduğunu söyledi.

Pandeminin devam etmesi, delta varyantı kaynaklı artan vakaların getireceği olası talep düşüşleri ve enflasyonun ‘stagflasyon’ (durgunluk ve enflasyonun aynı anda görüldüğü durum) korkusuna neden olduğunu belirten Çitilci, bu nedenle son günlerde ABD tahvil faizlerinde ve dolarda yukarı yönlü, borsalarda ise aşağı yönlü hareket görüldüğüne işaret etti.

Etiketler

YORUM YAZIN