Elektrikli otomobil satışlarında artış

Dünya genelinde otomobil satışlarında büyük düşüşler gözlemleniyor. Özellikle çip krizi ve tedarik zincirindeki sıkıntılar yüzünden fabrikalar üretimlerini durduruyor ve birçok otomobil üretimi azaltılıyor.

Her ne kadar otomobil satışlarında azalma gözükse de elektrikli arabalarda durum pek de öyle değil. Elektrikli otomobil satışları 2021 yılında büyük oranda arttı. Yayınlanan raporlara göre elektrikli araba satışları pazarda büyük bir paya sahip.

ABD, içten yanmalı motorlu araçların en çok satıldığı pazarlar arasında yer alıyor. Özellikle büyük araçların çok satıldığı pazarda elektrikli arabalara olan rağbet bugüne kadar diğer pazarlardan daha azdı. ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA) tarafından yayınlanan rapora göre 2021 yılının 4. çeyreğinde elektrikli otomobil satışlarında büyük oranda artış gözlemlendi.

Bu rakamlara baktığımızda bu satışların Model 3 piyasaya sürülmesinden bu yana en yüksek satış olduğunu görüyoruz. ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA), içten yanmalı motorlara sahip araçların üretimlerinde yaşanan sıkıntıların bu duruma yol açtığını belirtti.

Etiketler