Elektrikli otomobiller için dev anlaşma

Otomotiv sektöründe son dönemde adeta bir devrim yaşanıyor. İçten yanmalı otomobiller, yerini hızlı bir şekilde elektrikli araçlara bırakıyor. Birçok üretici dev şirket, bu alanda üretim yapabilmek adına büyük bütçeler ayırıyor. Öyle ki bu şirketlerden bazıları amiral gemisi olarak üretmeyi planlarken bazıları da uzun vadede tamamen elektrikli otomobil üretimi düşünüyor. İngiliz lüks otomobil üreticisi Aston Martin de bu alanda bazı planlara sahip.

Bu konudaki soru işaretlerine cevap arayan Aston Martin, lityum iyon pil hücresi teknolojileri geliştirmenin yollarını arıyor. Bu arayış doğrultusunda şirket, bu konudaki en yetkin şirketlerden olan Britishvolt ile anlaşma sağladı. Anlaşmaya göre ortaklık, yüksek performanslı otomobiller için tasarlanmış pil hücresi teknolojisini geliştirmek için birlikte çalışacak.

Aston Martin, kendi elektrikli otomobili üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, ilk elektrikli otomobilini 2025 yılında piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Şirket, elektrikli otomobil dünyasına tüm benliğiyle giriş yapmak istiyor. Bu hedef doğrultusunda lüks araba üreticisi, 2030 yılına kadar tamamen elektrikli otomobil üretmek istiyor. Ancak şirket, henüz tam elektrifikasyon için bir yol haritası yayınlamadı.

Anlaşmaya ilişkin ayrıntılı bilgi aktarılmadı. Fakat Britishvolt, Northumberland ve Cambois’de 2027’de tam olarak faaliyete geçmesi beklenen 45 GWh Gigaplant tesisi üzerinde çalışıyor. Şirket, geçtiğimiz ay pi üretimi üretim için İngiltere hükümetinden 2.3 milyar dolarlık fon sağlamıştı. Aston martin, ilk plug-in hibrit otomobili Valhalla’yı 2024’te piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Britishvolt pillerinin Valhalla’ya dahil olup olmayacağı henüz bilinmiyor.

Etiketler