ELEKTRİKLİ ŞARJ İSTASYONU KURULUMU NASIL GERÇEKLEŞİR?

Elektrikli araçların yakıt ihtiyacını karşılamak için kurulan istasyonlara “Elektrikli Şarj İstasyonu” adı verilir. Teknolojinin gelişmesiyle ve çeşitli avantajlarıyla elektrikli araçların kullanım oranlarının arttığını göz önüne aldığımızda elektrikli şarj istasyonlarına olan ihtiyaç da artmıştır, diyebiliriz.

Elektrikli şarj istasyonlarına olan ihtiyacın artmasıyla birlikte elektrikli şarj istasyonu kurulumu nasıl gerçekleşir sorusu sık sık sorulmaya başlamıştır. Elektrikli şarj istasyonu kurabilmek için EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından belirlenen standartlara uyulması gerekiyor. Bu standartlara uyulmasının yanı sıra elektrikli şarj istasyonu için gerekli zemin oluşturulmalı ve profesyonel ekipler tarafından kurulum gerçekleştirilmelidir.

Elektrikli şarj istasyonu hakkında merak edilen sorular bununla kalmıyor. Bu yazımızda sizler için Elektrikli şarj istasyonları hakkında bilmeniz gereken 5 şeyden ve elektrikli şarj istasyonu türlerinden bahsedeceğiz.

Elektrikli Şarj İstasyonları Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Elektrikli araçların kullanım oranlarının artmasıyla birlikte elektrikli şarj istasyonları hakkında merak edilen sorular da artmıştır. Elektrikli şarj istasyonları hakkında bilinmesi gereken pek çok parametre olsa dahi bu parametrelerden 5 tanesini ele alacak olursak;

·       Elektrikli şarj istasyonu kurulumu yapabilmek için EPDK tarafından belirlenen standartlara uyulmalı ve elektrikli şarj istasyonu kurulumu profesyonel ekipler tarafından gerçekleştirilmelidir.

·       Elektrikli şarj istasyonları kurulumunda kullanılan bileşenler sayesinde oldukça güvenlidir. Herhangi bir aksilik durumunda ise elektrikli şarj istasyonlarına ilk müdahaleyi yapabilmek için gerekli güvenlik ekipmanları bulundurulur.

·       Elektrikli şarj istasyonları kurulum maliyeti pek çok parametreye göre değişmektedir. Altyapı durumu, zeminin durumu, şarj istasyonun tipi, kullanılacak olan şarj üniteleri ve kaç elektrikli aracın şarj edileceği bu parametrelerden sadece birkaçıdır. Tüm parametreleri göz önüne aldığımızda dahi elektrikli şarj istasyonları uzun vadede sağladığı tasarruf ile avantajlı konumdadır.

·       Ülkemizde ve dünyada elektrikli şarj istasyonları sayısında her geçen gün artış yaşanmaktadır. Elektrikli ve hibrit araçların kullanım oranının artmasıyla elektrikli şarj istasyonlarına olan talebin artması bunun temel sebebidir.

·       Elektrikli şarj istasyonları çevre dostudur, yeşil enerji kullanılırlar. Böylece dünyamızın belki de en büyük sorunu olan çevre kirliliği ve etkilerinin azaltılmasında önemli rol oynamaktadır. Çünkü fosil yakıtlı araçlar karbon emisyonunda büyük bir paya sahip. 

Elektrikli şarj istasyonları hakkında bilinmesi gerekenler bu 5 madde ile sınırlı değildir. Elektrikli şarj istasyonları hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ya da sitemize göz atabilirsiniz.

Elektrikli Şarj İstasyonu Türleri

Elektrikli şarj istasyonlarının kurulumu, uluslararası standartlara uygun bir şekilde gerçekleştirilir. Baktığımızda uluslararası standartlara göre iki farklı elektrikli şarj istasyonu türü mevcuttur. Bu türler şu şekildedir;

·       DC (Doğru Akım): Yüksek hızlı olarak bilinen şarj türüdür. DC şarj türünde bir on-board şarj işlemi gerçekleşmediği için AC şebekelere kıyasla daha hızlıdır. Bu nedenle elektrikli otomobilin şarj dolum süresi çok daha kısadır. DC elektrikli şarj istasyonlarında genel olarak 24-175 kW arası enerji çıkışı elde edilebilir. Bu değerlerin yapılan çalışmalar ile daha da yukarılara çıkması bekleniyor.

·       AC (Alternatif Akım): DC şebekelere göre şarj dolum süresi uzundur. AC elektrikli şarj istasyonlarında 22 kW’a kadar enerji çıkışı elde edilmektedir.Elektrikli şarj istasyonu türleri bu şekildedir. Elektrikli aracınızın şarj etmek için harcadığınız süre şarj istasyonu türüne ve kullandığınız bileşenlere göre değişiklik gösterir.

Bu yazımızda sizler için Elektrikli şarj istasyonları hakkında bilmeniz gereken 5 şeyden ve elektrikli şarj istasyonu türlerinden bahsettik.

Etiketler