En çok satan üreticiler

Bir dönem telefon sektöründe başarılı işlere imza atan, ancak 2010 yılından itibaren sektörde yaşanan değişime ayak uyduramayarak eski günlerinden bir hayli uzaklaşan Motorola, 2014 yılında Lenovo tarafından satın alındıktan sonra adeta bir kimlik değişimi yaşadı. Büyük bir yapılandırma sürecine giren şirket, günümüz itibariyle eski günlerini anımsatmaya başladı.

Motorola, 2010’dan itibaren pazar payını rakiplere kaptırarak eski gücünü büyük ölçüde kaybetti. Bu süreçte yeni ürünlerini tanıtmaya devam etse de eski popülaritesinden uzaklaştığı için satış rakamları konusunda beklentilerin altında kaldı.

Counterpoint Research raporuna göre eski günlerini anımsatarak sektördeki devlerle mücadele etmeye başlayan Motorola, LG’nin geçtiğimiz yıl telefon işinden çekilmesinin ardından satışlarını artırarak ABD özelinde en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi ünvanının sahibi oldu.

Motorola’nın ABD’deki akıllı telefon satışları 2021’de bir önceki yıla göre yüzde 131 artarak şirketin yüzde 10’luk pazar payına ulaşmasına ortam sağladı. Bunun dışında Apple yüzde 58 ve Samsung ise yüzde 22’lik pazar payıyla 2021’i kapattı. Son olarak Motorola’nın gelecekte yapacağı yeni hamlelerle küresel pazarda da yükselişe geçeceği düşünülüyor.

Etiketler