Teknoloji Blog – Teknolojiblog.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Filistinli Vefa Cerrar’ın İsrail’de Maruz Kaldığı İnsan Hakları İhlali

Filistinli Vefa Cerrar’ın İsrail’de Maruz Kaldığı İnsan Hakları İhlali

haber haber -
39 0

Filistinli Avukat Halid Mehacine’nin Açıklamaları

Filistinli avukat Halid Mehacine, Cenin sakinlerinden Vefa Cerrar’ın bacaklarının diz altından ampüte edildiğini açıkladı. Cerrar’ı İsrail’in kuzeyindeki Afula Hastanesindeki yoğun bakım odasında ziyaret ettiğini belirten Mehacine, Cerrar’ın uyutulduğunu ve aynı zamanda tutukluluk prosedürlerine tabi olduğunu aktardı.

Filistin Esirler Cemiyeti ve Esir İşleri Heyetinden Ortak Açıklama

Filistin Esirler Cemiyeti ile Esir İşleri Heyeti, Cerrar’ın, İsrail askerlerinin 21 Mayıs’ta Cenin’e düzenlediği saldırılarda gözaltına alındıktan sonra aldığı yara nedeniyle operasyon geçirdiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, Cerrar’ın sağlık durumunun ciddi olmasına rağmen İsrail makamlarının hakkında 4 ay idari tutukluluk kararı bonus veren siteler verdiği belirtildi.

İsrail’in Uyguladığı “İdari Tutukluluk”

İsrail ordusu, 21-23 Mayıs tarihlerinde Batı Şeria’nın Cenin kenti ve kampına düzenlediği saldırılarda 12 Filistinlinin hayatını kaybetmesine ve 21’inin yaralanmasına neden olmuştu. Saldırılarda 7 ev tamamen yıkılırken, yüzlerce ev de hasar görmüştü. İsrail, “idari tutukluluk” adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor ve tutukluluk süresini suç ispatı olmadan 5 yıla kadar uzatabiliyor.

İlgili Yazılar