Garanti sürelerinde önemli değişiklik

Bir elektronik ürün satın aldığımızda bizlere genellikle iki yıl garanti desteği sunuluyor. Bu süre zarfında cihazda herhangi bir arıza yaşanması halinde yetkili servislere göndererek onarımını ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz. – kullanıcı hatası dışında –

Avrupa Birliği Parlamentosu, bir süre önce garanti ve onarım politikalarında önemli değişiklikler içeren yeni yasa taslağını oyladı. Onarım hakkı olarak adlandırılan taslağın yasalaşması durumunda ise garanti süreleri ve elektronik ürünlerin tasarımları büyük ölçüde değişecek.

Avrupa Birliği Parlamentosu, kullanıcıların elektronik cihazları kendi kendine tamir etmesini kolaylaştıran ve garanti sürelerini de büyük ölçüde uzatan onarım hakkı yasa taslağını geçtiğimiz günlerde oyladı. Taslak, 509 evet, 3 hayır ve 13 çekimser oyla parlamentodan geçti. Böylelikle onarım hakkı yasası konusunda ilk adım atılmış oldu.

Parlamentodan geçen yasa taslağının ardından konuyla ilgili bir de anket yayınlandı. Eurobarometer’a göre, AB vatandaşlarının kullanıcıların yüzde 79’u ürünlerin tamir edilebilirliğinin kolaylaştırılmasını ve yüzde 77’lik kısmı ise yeni ürün satın almak yerine eskisinin tamir etmeyi tercih ediyor.

Onarım hakkı taslağının yasalaşması durumunda elektronik ürünler daha uzun süre dayanacak şekilde tasarlanacak ve kullanıcıların kendi kendilerine tamir edebileceği bir yapıda olacak. Aynı zamanda bu noktada kullanıcılara parça ve onarım bilgilerine ücretsiz erişim sunulacak. Garanti sürelerinin de uzayacağı yasa taslağının ne zaman yürürlüğe gireceği ise henüz belli değil. Ancak 2022’nin üçüncü çeyreğinden itibaren önemli gelişmeler yaşanabilir.

Etiketler

YORUM YAZIN