Gelecekte güvenlik dünyasını neler bekliyor

2021 yılı birçok kurum için siber saldırılarla dolu bir yıldı. Belirsizliklerle geçen bir yılın ardından ise yeni yılda neler olacağı birçok kişinin aklını karıştırıyor. Ağ güvenliği ve çok faktörlü kimlik doğrulama alanında küresel hizmet sağlayıcısı WatchGuard Technologies, uzayda gerçekleşecek siber saldırılardan siber sigortalara kadar uzanan 2022 yılı siber güvenlik öngörülerini paylaştı.

Mobil kötü amaçlı yazılımlar özellikle Android platformunda bulunsa da henüz aynı geleneksel masaüstü kötü amaçlı yazılım ölçeğine yükselmediği görülüyor. Bu durum kısmen mobil cihazların en baştan güvenli bir mekanizma ile tasarlandığından ve kurban etkileşimi gerektirmeyen sıfır dokunuş”tehditleri oluşturmayı çok daha zor hale getirmesinden kaynaklanıyor ancak bu cihazlara karşı bulunması zor olsa da ciddi uzaktan güvenlik açıkları mevcut bulunuyor.

Bununla birlikte, mobil cihazlar hem cihazların yetenekleri hem de içerdikleri bilgiler nedeniyle devlet destekli siber ekipler için çok cazip bir hedef sunuyor. Önümüzdeki yıl, gün yüzüne çıkmaya başlayan devlet destekli mobil saldırılar nedeniyle sofistike siber suçlu mobil saldırılarında bir artış bekleniyor.

Etiketler