İlk uzay turistleri

Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gidecek olan ilk uzay turistlerinin fırlatılmasına artık günler kaldı. NASA tarafından başlatılan bu turizm misyonu, birtakım sosyal yardım ve ticari faaliyetleri içeriyor.

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu için yapılacak ilk uzay turizmi görevini neredeyse başlamak üzere. Uzay ajansı ve Axiom Space ortaklığıyla yapılacak Ax-1 görevi, SpaceX roketi yardımıyla 4 kişilik mürettebatı ISS’e uçuracak.

10 gün sürmesi planlanan Ax-1 görevi, 6 Nisan Çarşamba günü Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde gerçekleşecek. Dört kişilik ekibin Axiom Space ve SpaceX iş birliğiyle gönderilmesi planlanıyor.

Ax-1 ekibini oluşturan isimler arasında Kanadalı hayırsever Mark Pathy, Amerikalı girişimci Larry Connor ve İsrail Hava Kuvvetleri’nde çalışmış eski pilot Eytan Stibbe ve son olarak misyonu yönetecek olan eski NASA astronotu Michael López-Alegría yer alıyor.

6 Nisan Çarşamba günü düzenlenecek lansman NASA tarafından yapılacak canlı yayınla izlenebilir. Yayın sırasında Crew Dragon kapsülüne bağlanacak turistleri ve ayrıca SpaceX roketi Falcon 9’un fırlatışını izlemek mümkün olacak. Crew Dragon uzay aracı, 8 Nisan Cuma istasyona varacak.

Fırlatışa çok az kalmış olmasına rağmen kötü hava koşullarının veya son dakika teknik sorunlarının yaşanabileceğini de hatırlatmak gerekiyor. Son dakika yaşanabilecek gelişmeleri NASA’nın Twitter hesabından kontrol edebilirsiniz.

Etiketler

YORUM YAZIN