İnternetten Ürün Satış Siteleri

İnternetten Ürün Satış Siteleri

Günümüz dünyasında mağaza açmak veya satış yapmak için illa ki gerçek bir alana ihtiyacınız yoktur. Çünkü internet üzerinden online olarak mağazanızı açabilir ve ürünlerini satabilirsiniz. İnternette satış yapmanın birçok farklı yolu bulunmaktadır. Bunlardan ilki; kendi web sayfanızı ve markanızı oluşturmaktır. Fakat  bu süreç oldukça emek ister ve pazar payı yakalamak oldukça zorlayıcı olabilir. İkinci sistem ise pazaryeri yani marketplace sitelerini tercih etmektir. E-ticaret sektöründe yer edinmiş ve müşteri kitlesi oldukça yüksek olan pazaryeri platformları, size daha hızlı müşterilere ulaşma ve satış yapma imkanı sağlar. Son ve üçüncü sistem ise sosyal ağlar üzerinden satış yapmaktır. Bu alanda da rekabet oldukça yüksek olduğundan ürünlerinizi pazarlamak adına oldukça kreatif ve aktif bir süreç yürütmeniz gerekir. Bu yazımızda biz size internetten ürün satış siteleri hakkında bilgiler vereceğiz.

E-ticaret Pazaryeri Sistemi ve İnternette Satış Yapmak

Pazaryeri, satıcılar ve alıcıların buluşturulması için üçüncü şahıslar tarafından internet ortamında kurulan online platformdur. Alıcı, satıcı, ürün tipi ve satış yöntemi gibi detaylar göz önünde bulundurulduğunda 3 ana grupta incelenebilir. Bunlar;

Yatay Pazaryeri: E-ticaret dünyasında en çok görüşen pazaryeri türüdür. Bu sistemdeki pazaryerlerinde sektör ve kategori çeşitliliği oldukça fazladır. Ürün tipinde veya sektör alanında sınırlama yoktur. Ülkemizde ÇiçekSepeti, Trendyol, Hepsiburada gibi alışveriş uygulamaları bu sistemin en iyi örnekleri arasında yer alır.

Dikey Pazaryeri: Daha özel bir kitleye hitap eden pazaryeri türüdür. Bu modelde tek sektör, kategori veya ürün çeşidi üzerinden satış yapılır.

Küresel Pazaryeri: Adından da anlaşılacağı üzere e-ihracat modeliyle dünyanın pek çok ülkesinde satış yapan pazaryeri türüdür. Milyonlarda ürün, kategori ve sektör, bu sistem içerisinde yer alır. Amazon, Etsy, Ebay gibi uygulamalar en büyük örnekleridir.

İnternetten Satış Yapmanın Avantajları

Yukarıda sistemlerini anlattığımız pazaryerlerinde mağaza açmak oldukça kolaydır. Örneğin; ÇiçekSepeti’nde mağaza açmak ve satış yapmak için https://www.ciceksepeti.com/ciceksepetinde-satis-yap sayfası üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Tüm avantajlar ve fırsatlardan yararlanmak işte bu kadar basittir. Aynı şekilde Trendyol, Hepsiburada ve N11 gibi pazaryerlerinin de sayfaları üzerinden başvuru yapmanız mümkündür. Peki, pazaryerinde satış yapmak size ne gibi avantajlar getirir? Şimdi gelin bunlara bakalım:

  • Pazaryeri sisteminin en büyük avantajı kendinize ait bir sitenizin olmasına gerek kalmamasıdır. Çünkü pazaryeri size online olarak tüm sistemi sunar ve size de hazır kitle üzerinden satış yapmak kalır.
  • Ödeme sistemleri, reklam ve lojistik gibi tüm kalemlerde pazaryerinin sunduğu avantajlardan faydalanırsınız.
  • Hosting, SEO ve web tasarım gibi internet satış sitesi kalemleriyle uğraşmanıza gerek kalmaz.
  • Mağaza açmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.
  • Pazaryerinin sahip olduğu güvenirlik ve prestijden faydalanarak satış yapabilirsiniz.

Tüm bu avantajlara ek olarak ÇiçekSepeti’nde mağaza açmanız durumunda; dünyanın en çok ziyaret edilen hediye e-ticaret sitesinde milyonlarca müşteriye satış yapabilir, banka anlaşmaları ve ücretsiz taksitlendirme avantajından yararlanabilir, kargo indirimleri ve ürünleriniz için özel reklamlardan faydalanabilirsiniz.

Etiketler

YORUM YAZIN