iPhone 13 satışları uçtu

Apple’ın iPhone satışlarına ilişkin yeni veriler gelmeye başladı. ABD’deki operatör raporlarına göre, iPhone 13 satışları geçmiş yıllara kıyasla hala zirvedeyken, iPhone SE tarafındaki talep beklenenden daha düşük kaldı.

JP Morgan analisti Samik Chatterjee, hazırladığı yatırımcı notunda Apple satışlarındaki dinamiklere dikkat çekti. iPhone serisinin Verizon, AT&T ve T-Mobile satışlarının yüzde 60’ını oluşturduğunu ifade eden not, iPhone SE için düşük talebin altını çizdi.

Analist Samik Chatterjee, iPhone 13 modelinin önceki dönemlere kıyasla daha başarılı bir satış grafiğine sahip olduğunu belirtti. Satışlar, Samsung Galaxy S22‘nin satışa sunulmasıyla yavaşlamış olsa da, geçmiş yıllardan hala daha yüksek seviyede.

iPhone 13 ayrıca Mart ayında en popüler akıllı telefon olarak iPhone 13 Pro Max‘i geride bıraktı. iPhone 13 ayrıca tüm serinin en çok satılan modeli olmasına rağmen, stok konusunda en az sorunu yaşayan cihazdı.

Ek olarak pandemi yüzünden oluşan stok sorunları, son zamanlarda çözülmüş gibi duruyor. Nota göre, dört iPhone 13 modelinin tamamı ABD’deki operatörlerde stok sorunu yaşamıyor. Ancak iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max stoklarında “yüksek talep sonucu” sarsılma olabileceği düşünülüyor.

Etiketler