Katlanabilir ekran teknolojisi

İlk nesil Galaxy Z Fold’un piyasaya sürülmesinden beri Samsung, katlanabilir akıllı telefon pazarındaki en önemli isim olmayı başardı. Galaxy Z Flip ve sonraki nesil Galaxy Z Fold’lar ile ciddi bir başarı toplayan Samsung, katlanabilir pazardaki liderliğinden yakın zamanda vazgeçmeyecek gibi.

91mobiles’ın keşfine göre Samsung, WIPO’ya yeni bir patent başvurusunda bulunmuş. Patent, hem katlanabilir hem de kaydırılabilir mekanizmaya sahip olan bir telefonu gösteriyor. Bu fikir, Samsung’dan önce TCL tarafından kullanılmıştı. TCL’inFold and Slidekonsepti, katlanabilir ve kaydırılabilir mekanizmalı telefonu 10” ekranlı bir tablete dönüştürülebiliyor. Samsung’un patentinde de çok detay görünmese de TCL’nin konseptine çok benzer olduğu gözüküyor. Telefon, merkezi ekseninde katlanabiliyor ve açıldığında ise kaydırmalı mekanizması ile daha büyük bir ekranı ortaya çıkartabiliyor.

Samsung’un patent başvurusundaki gibi bir cihazı ne zaman piyasaya süreceği bilinmiyor. Belki konsept halinde kalır ve hiçbir zaman kullanıcılar ile buluşmaz ancak Samsung’un katlanabilir telefon pazarındaki gücü ve kaynakları, Samsung’un Ar-Ge’ye yaptığı yatırımı destekler nitelikte.

Etiketler