Korkutan araştırma

Belirli yaş gruplarındaki insanların mental sağlığındaki değişimi araştıran kâr amacı gütmeyen kuruluş Sapien Labs, geçtiğimiz günlerde yeni bir rapor yayınladı. 18-14 yaş aralığındaki genç yetişkinlerin ruh sağlığının düşmesinde, akıllı telefon kullanımının büyük payı olduğunu ortaya çıkaran araştırmacılar, ‘internetten önce ve internetten sonra’ kıyaslaması da yaptı.

Sapien Labs’ta çalışan bilim insanı Tara Thiagarajan’a göre, sosyal etkileşimin bu denli azalması yüz ifadelerini yorumlama, beden dili, fiziksel temas ve yaşanan bir olaya duygusal tepki verme gibi önemli becerilerin gelişimini engelliyor.

Thiagarajan, söz konusu becerilere sahip olmayan kişilerin toplumdan soyutlanabileceklerini ve bunun sonucunda da, intihara meyil gösterme potansiyellerinin artabileceğini kaydetti.

Eğer belirli kriterleri taşıyorsanız, bu araştırmanın konusu olan “intihara meyilli grubun içinde” olabilirsiniz.

Takıntılı mısınız? Garip veya istenmeyen düşünceleriniz var mı?
Gerçeklikten kopmuş olma hissiyatı taşıyor musunuz?
Korku ve endişe
Üzüntü, sıkıntı ve umutsuzluk duygusu
Yaşamına son verme düşüncesi
Aynı rapordaki verilere göre insanların çevrimiçi ortamda geçirdiği vakit 7-10 saat arasında. 1 günün 24 saat olduğu düşünüldüğünde, fiziksel olarak sosyalleşmeye çok az bir zaman kalıyor. Araştırmacılar bu durumu, sosyal izolasyonun bir sonucu olarak yorumluyor.

Etiketler