Microsoft Edge ve Safari rekabeti

Microsoft daha doğrusu Windows denildiğinde ilk akla gelenlerin başında, Internet Explorer yer alıyor. Microsoft’un yıllar boyuna geliştirdiği bu tarayıcı, alternatiflerinin güçlenmesi sonrasında insanlar tarafından neredeyse sadece başka bir tarayıcıyı indirmek için kullanıldı. Ancak, Explorer’ın fişi çekilerek Microsoft Edge’nin kullanıcılara sunulması ile birlikte tarayıcı tarafındaki rekabet tekrar kızıştı.

Web analiz hizmeti StatCounter‘dan alınan verilere göre, Microsoft Edge şu anda dünya genelindeki masaüstü bilgisayarların yüzde 9,54‘ünde kullanılıyor. Bu sayede yüzde 9,18 kullanım oranına sahip olan Firefox’u geride bırakırken, yüzde 9,84 kullanıma sahip olan Safari’nin hemen arkasında kullanılıyor.

Safari, Apple’ın iPhone ve iPad’inde varsayılan tarayıcı olduğundan, dünya genelinde mobil pazar payının yüzde 26,71’ine sahip. Tabi Google Chrome bir kez daha farkını ortaya koyuyor ve hem iOS hem de Android‘deki yüzde 62,06’lık pazar payı ile en yakın rakibine büyük bir fark atıyor.

Etiketler