Otomobillere kablosuz şarj müjdesi

Uzun süredir telefonlarda kullandığımız kablosuz şarj teknolojisi, arabalarımıza girmeye hazırlanıyor. Elektrikli otomobiller konusundaki çalışmalarını her geçen gün biraz daha hızlandıran Volvo, şehir ortamında kullanılabilen yeni kablosuz şarj teknolojilerini test etmeye başladı.

Volvo, kablosuz şarj testini stratejik Göteborg Yeşil Şehir Alanı girişimi kapsamında yer alan önemli birçok projeden biri olarak görüyor. Şehir içinde yer alan bu belirlenmiş alanlar, sürdürülebilir teknolojilerin geliştirilmesi için canlı test yatakları olarak kullanılıyor.

Testte kullanılan şarj istasyonları, kablosuz elektrikli şarj sistemleri alanında lider bir üretici firma olan Momentum Dynamics tarafından sağlanıyor. Şarj işlemi, uyumlu bir otomobil sokağa yerleştirilmiş bir şarj pedinin üzerine park ettiğinde otomatik olarak başlıyor. Sürücü, şarj işlemini otomobilinden inmeden rahatlıkla tamamlıyor.

Şarj istasyonu, şarj pedi aracılığıyla otomobildeki alıcı üniteye enerji gönderiyor. Volvo Cars, otomobili şarj pedinin üzerinde doğru bir şekilde ve kolayca hizalamak için 360 derecelik kamera sistemini kullanıyor. Tam elektrikli XC40 Recharge otomobiler için kablosuz şarj gücü 40 kW’ın üzerinde olacak.

Böylelikle bu test aynı zamanda ticari kullanım senaryosunda tam elektrikli Volvo otomobillerinin ilk dayanıklılık testi de olacak. Kablosuz şarj projesindeki diğer ortaklar arasında şirketin İsveçli perakendecileri Volvo Bil ve Volvo Car Sörred, İsveçli enerji şirketi Vattenfall ve onun şarj ağı InCharge, şehir enerji şirketi yer alıyor.

Etiketler