Porsche ve Apple ortaklıklarını geliştiriyor

Apple’ın otomobil üretmek istediği uzun zamandır konuşuluyor. Uzun yıllardır merakla beklenen bu gelişme konusunda Apple’dan şimdiye kadar önemli bir hamle göremedik. Ancak Porsche ve Apple bu durumu yakında değiştirecek gibi görünüyor.

Bilindiği gibi Apple uzun zamandır otonom bir otomobil üzerinde çalışıyor. Bu konuda birçok farklı firma ile görüşen ABD merkezli firma bu konuda henüz net bir adım atmış değil. Ancak Porsche CEO‘sunun son dönemde yaptığı açıklama otomobilseverleri heyecanlandıracak gibi görünüyor.

Markanın yıllık sonuç görüşmeleri sırasında konuşan Porsche CEO’su Oliver Blume şu ifadelere yer verdi:

“Zaten araçlarımızda Apple CarPlay kullanıyoruz, bunu genişleteceğiz.”

Aynı zamanda şirketlerin bu konuda “aynı dalga boyunda” olduğunu söyleyen Oliver Blume, ancak gelecekteki projelerle ilgili bir kara vermek için çok erken olduğunu belirtti. Apple ve Porsche‘nin birlikte çalışmak için ne tür projeler üzerinde çalıştıklarını henüz bilmiyoruz.

Bu ortaklık gelecekteki Porsche modellerinde kullanılacak ileri düzey araç içi teknolojisi ile ilgili bir şey olabilir. Ancak yöneticinin açıklamaları, bu çalışmaların ardında daha büyük bir proje yattığına işaret ediyor.

Apple, sonunda Apple Car projesini yollara taşımak için Porsche ile çalışmaya karar vermiş olabilir. Porsche’nin sektördeki tecrübesi ile Apple’ın temiz tasarım ve elektronik teknolojisini harmanlayarak yeni bir otomobil ortaya koyduklarını görmek gerçekten güzel olacaktır.

Bu ortaklık özellikle Apple için oldukça mantıklı görünüyor. Ünlü teknoloji şirketi, Porsche ile birlikte çalışarak otomobil geliştirme ve otonom teknolojinin temel maliyetlerini minimuma indirebilir. Böyle bir birliktelik iki markaya da olumlu yansıyacaktır.

Etiketler