Robsys Temizlik Robotları ile Güneş Paneli Temizliği

Robsys Temizlik Robotları ile Güneş Paneli Temizliği

Güneş panelleri, güneşten alınan enerjinin elektrik olarak kullanılmasını sağlayan araçlardır. Sürdürülebilir enerji kaynakları arasında yer alan güneş enerjisi, elektrik ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamaktadır. Güneş panelleri çatılarda, bahçelerde ve açık alanda kurulduğu için zamanla tozlanır ve kirlenir. Periyodik temizleme yapılmadığında güneş panelinde bulunan gözenekler tıkanarak güneşin soğurulmasını engeller. Bu yüzden güneş paneli temizliğini doğru temizlik malzemeleri ile doğru zamanda yapmalısınız.  Güneş paneli temizleme robotları ile panellerinizden alacağınız verimi arttırabilirsiniz. Robsys ekibi tarafından geliştirilen patentli temizlik robotları ile güneş paneli temizliği oldukça hızlı yapılırken detaylı temizlik sunmaktadır.

Güneş Paneli Temizliği Neden Önemlidir?

Güneş Enerjisi Santrali (GES) verimliliğini etkileyen en önemli faktörlerden biri de çevresel koşullardır. Güneş paneli üzerinde toz, kir, polen ve çeşitli kalıntılar oluşabilir. Güneş enerjisinden alınacak verimi zaman içerisinde azaltarak olumsuz etkiler bırakır. Güneş paneli temizliğinin önemini detaylı olarak inceleyelim.

Güneş panelleri kurulumundan veya yağmur, toz gibi çevresel etmenlerden dolayı oluşan kalıntılar güneş panelinde “hot-spot” denilen yanıklara neden olur. Oluşan yanıklar panelin kısa sürede arızalanmasına neden olmaktadır.

Güneş paneli düzenli olarak temizlendiğinde daha verimli enerji üretmektedir. Panelin malzemesi ve işçilik kalitesine göre değişmekle birlikte panellerin kullanım ömrü ortalama olarak 25 yıldır. Belirli periyodlarla paneller temizlendiğinde bu süre boyunca maksimum verim alınabilir.

Ticari amaçlı deterjanlar ve kimyasal temizleyiciler güneş panellerine zararlıdır. Bu yüzden iyonize saf su ile temizliği yapılmalıdır. İyonize saf su ile temizlenen güneş paneli işletme ve bakım maliyetlerinin azalmasını önemli ölçüde etkiler.

Güneş paneli temizleme robotu, panele zarar vermeden detaylı temizlemesi açısından oldukça faydalıdır. Bakım ve temizlik maliyetlerinizi azaltmak için güneş paneli temizleme robotu çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Güneş Paneli Temizliğinde Robotik Otonom Çözümler

Güneş paneli temizliği için temizlik robotlarını veya temizlik ekiplerini kullanabilirsiniz. Güneş paneli temizleme robotu, temizlik süresini en aza indirirken, hafif yapılarıyla panellere zarar vermez. Robsys Robotic Systemler firması, güneş paneli temizliğinde robotik çözümler üzerine 15 yıldır çalışmalar üretmektedir.

Robsys ekibi, iş güvenliğini arttırmak ve maliyetleri düşürmek için otomasyon temizlik robotları üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Robsys firması patentli üretim robotları ile panellerdeki enerji verimliliğini arttırmayı ve yeşil enerjide sürekliliği sağlamayı amaçlamaktadır.

Güneş paneli temizleme robotu ile yapılan temizlikte hızlı ve kaliteli sonuçlar alabilirsiniz.

Geliştirilen RTM serisi, YTM serisi ve DTM serisi Güneş Enerji Santrali (GES) temizlik robotları, güneş panellerinin detaylı temizlenmesini ve maliyetlerin düşürülmesini sağlarlar.

Manuel temizlikte 4 kişi ile 4 günde ancak 1 MW alan temizlenirken güneş paneli temizleme robotu serileri ile 2 personel ile günde en az 1 MW üstü temizlik yapabilirsiniz.

RTM Serisi robotları günlük 1-3 MW temizlik kapasitesine, YTM serisi robotları günlük 2-4 MW temizlik kapasitesine sahiptir. 

Temizlik ekibiyle çalışmak uzun sürer ve panelleriniz için riskliyken güneş paneli temizleme robotu zamanı etkin kullanır ve risksizdir.

Robsys Robotic Systemler firmasının patentli ürünlerini incelemek ve güneş paneli temizleme robotu hakkında daha fazla bilgi almak için “rob-sys.com” adresini ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler