ROKETSAN duyurdu

Son yıllarda savunma sanayi alanına ciddi yatırım yapan ülkemiz, bu yatırımların meyvelerini de toplamaya başladı. Özellikle Rusya-Ukrayna savaşında yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Bayraktar TB2‘lerin kritik rol oynamasıyla bu durum bir kez daha kanıtlandı diyebiliriz.

1988’de Savunma Sanayii İcra Komitesi kararıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) roket ve füze ihtiyaçlarının karşılanması için kurulan ROKETSAN, ”Hedef Tek, Gözü Pek!” sloganıyla yerli seyir füzesi Çakır’ı duyurdu.

Yerli seyir füzesi Çakır; hava, deniz ve hava araçlarından kolaylıkla atılabiliyor. 150 kilometrenin üzerinde menzile sahip füze, gelişmiş görev planlaması, çoklu taşıma, su sathına yakın uçuş gibi birçok özellikle dosta güven düşmana korku veriyor. Öte yandan hedefe doğru ilerlerken karşısına çıkan engellere karşın rota güncelleme özelliğini devreye sokuyor.

Çakır’da ağ tabanlı veribağı ve yeryüzü referanslı navigasyon sistemi de mevcut. Aynı zamanda arazi takibi ve düşman savunmasından sakınma manevrası da yapabiliyor. Tespit, teşhis, tanıma ve vuruş noktası dahil seçilebilir vuruş parametresiyle hedefi kolaylıkla imha edebiliyor. Saldırının ardından hasar durum bildirimi özelliğine de sahip.

Etiketler

YORUM YAZIN