Safari için önemli yenilik

Bir web sitesinin veya uygulamanın arayüzünü siyaha çevirerek özellikle gece vakti gözün yorulmasını engelleyen karanlık mod Android, iOS, Windows dahil her platformda mevcut. Karanlık mod ile alakalı en sık eleştirilerden bir tanesiyse: telefon ayarlarından bağımsız olarak uygulamalarda açılıp kapatılamaması yönünde geliyor.

Apple’ın açık kaynaklı tarayıcı motoru WebKit ile geliştirilen Safari uygulamasında artık web siteleri için ayrı ayrı karanlık mod tercihi yapılabilecek. Örneğin iPhone veya iPad’inizi açık modda kullanıyor olsanız bile, istediğiniz bir siteyi karanlık modda görüntüleyebileceksiniz. Aynı şekilde tam tersi de mümkün olacak.

9to5Mac’in haberine göre, özellik daha geliştirme aşamasında ve Apple henüz beta sürecini dahi başlatmış değil. Bu noktada iki ihtimal var; Apple yeni özelliği iOS 15.4 veya sonraki iOS 15 güncellemelerinden biriyle kullanıma sunabileceği gibi, WWDC22 etkinliğinde tanıtılması beklenen iOS 16 işletim sistemiyle de hayata geçirebilir.

Karanlık mod Apple’ın Mail, Harita, Notlar, Mesajlar, Rehber dahil bütün sistem uygulamalarında kullanılabiliyor. Gün batımında veya belirli bir saatte otomatik açılacak şekilde ayarlanabilen karanlık mod aynı zamanda isteğe bağlı olarak duvar kağıdının rengini de açık/koyu yapabiliyor.

Etiketler

YORUM YAZIN