Suzuki’nin uçan araba projesi

Japon eVTOL şirketi SkyDrive, Osaka World Expo’da tanıtacağı uçan araba projesi için Suzuki ile anlaşma sağladıklarını açıkladı. Kompakt tasarıma sahip olacağı belirtilen model için Suzuki ile ortaklığa giden şirket, üretime 2025 yılında başlamayı planlıyor.

SkyDrive, iki koltuklu ve elektrikli uçan araba çalışmalarına başladıklarını duyurdu. Toyota’nın desteği ile kurulan SkyDrive ana şirketi Cartivator, eVTOL teknolojileri konusunda önemli çalışmalara imza atıyor. CTO Nobuo Kishi, Mitsubishi Aircraft Corporation’daki görevinden istifa ederek ekibe katıldı.

Ortaklık ile ilgili açıklama yapan Suzuki, “Ar-ge, üretim ve seri üretim sistemlerinin planlanması için çalışmalara başladık. İlk olarak Hindistan’a odaklanarak denizaşırı pazarların geliştirilmesi için çaba sarf edeceğiz. Karbon nötr felsefesi ile çıktığımız yolda SkyDrive ortaklığıyla emin adımlarla devam ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Tasarlanan araç, 8 pervaneli bir koaksiyel multikopter gövdesine sahip olacak. Maksimum 500kg kalkış ağırlığını destekleyecek model, 500 metre irtifaya çıkabilecek. 20 ile 30 dakika arasında uçuş süresi sunacağı belirtilen aracın maksimum hızı ise 100 km/s olacak.

Etiketler