Tesla için ırkçılık suçlamaları

Elektrikli otomobil devi Tesla ırkçılık iddialarına göz yumduğu gerekçesiyle eleştiriliyor. Kaliforniya’da Tesla için açılan davaya göre, otomobil üretim hattında ırkçı sözler ve görüntüler göz ardı edildi.2012 yılından bu yana Siyahi çalışanlara ayrım yapıldığını ortaya koyan Tesla davası, otomobil devinin fabrikasında çalışan onlarca işçi tarafından imzalandı. Siyahi çalışanlar; gamalı haçların, KKK ifadesinin, n ile başlayan kelimenin ve diğer ırkçı söylemlerin tuvaletlerin, yemek masalarının ve hatta fabrika makinelerine kazındığından şikayetçi.

2012 yılından bu yana Siyahi çalışanlara ayrım yapıldığını ortaya koyan Tesla davası, otomobil devinin fabrikasında çalışan onlarca işçi tarafından imzalandı. Siyahi çalışanlar; gamalı haçların, KKK ifadesinin, n ile başlayan kelimenin ve diğer ırkçı söylemlerin tuvaletlerin, yemek masalarının ve hatta fabrika makinelerine kazındığından şikayetçi.

Davaya göre Siyahi çalışanlar için montaj hattında ırkçı hakaretler duymak artık doğal hale geldi. Çalışanlar ayrıca Tesla yöneticilerinin bu duruma sessiz kalmasından da endişe duyuyor. Tesla’nın, ortak alanlara karalanmış gamalı haçlar ve diğer ırkçı sembolleri kaldırmakta yavaş davrandığı ifade edildi.

Tüm bu iddialar karşısında Tesla’dan açıklama gecikmedi. Blog yazısında Tesla, mahkemeden davayı durdurmasını ve kanıtların açıklanmasını sağlamak için başka adımlar atmasını istedi. Şirket sözcüsü tarafından şu ifadeler kullanıldı:

“Tesla, ırkçı hakaretler kullanan veya başkalarını farklı şekillerde taciz edenler de dahil olmak üzere, görevi kötüye kullanan çalışanları her zaman disipline etti ve işten çıkardı.”

Irkçılık söylemleri Tesla’nın başına ilk kez bela olmuyor. Geçen yıl Kaliforniya jürisi, ırkçılığa karşı sessiz kaldığı gerekçesiyle Tesla için eski çalışanına 137 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi.

Etiketler