Tır Kantarı

Tır Kantarı

Nakliye ve yük taşımacılığı alanında oldukça sıklıkla kullanılan tırların yola çıkmadan önce yük ağırlığının kontrolünün doğru bir şekilde yapılıyor olması son derece önemlidir.

Günümüzde her araç için ayrı bir ölçüm aracı bulunmaktadır. Tır ve kamyonlar için de özel olarak üretilmiş olan tır kantarları mevcuttur. Tır kantarıher bir ölçüm için detaylı olarak en doğru ölçümü yapmakta ve bunu rapor olarak sunabilmektedir. Tır kantarları sayesinde araçların yüklü ağırlığı ve yüksüz net ağırlığı ölçülmektedir. Bu neden ile taşımacılık işleminin yapıldığı sanayi bölgelerinde ve başka yerlerde tır kantarları bulunmaktadır.

Birçok farklı modelde tır kantarları mevcuttur. Bunlar içerisinde en çok kullanılanı ise zemin üstü tır kantarlarıdır. Bant Kantarinternet sitesinden alınan tır kantarları ile tonlarca ağırlıktaki bir yüke sahip olan tırların doğru ve sağlıklı bir şekilde ölçülmesi sağlanır.

Yüklerin tartılması gerektiğinde resmi belgelere kaydedilmesi açısından son derece önemlidir. Tartım işlemi pek çok amaç doğrultusunda yapılmaktadır. Tır kantarları, tır ve benzeri araçlar için uygulanan özel bir tartı modelidir.

Tır Kantarı Ne Kadar Ağırlık Ölçer?

Tır kantarlarının birbirinden farklı çeşit ve modelleri bulunmaktadır. Ağırlık tartım kapasitesi de farklılık göstermektedir.  Genellikle tırlar maksimum 60 tona kadar yük taşıyabilmektedirler. Bu neden ile en az 60 tonluk bir kantarın tercih edilmesi son derece doğru olacaktır. Tır kantarları 80 ton ölçüm kapasitesinde de olabilmektedir.

Tır Kantarı ve Araç Kantarı Çeşitleri

Ağırlık ölçümümde kullanılan kantarların birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Tırlar için genellikle 60 tonluk ve 80 tonluk kantarlar tercih edilmektedir. Bu kantarlarda kullanılan loadcellve diğer donanımlar biraz daha farklıdır.

Tır kantarları zemin üstü tır kantarı ve zemin altı tır kantarı olarak iki farklı çeşide sahiptir. Çalışma prensipleri temelde aynıdır. Zemin altı tır kantarı zemin altında gerekli olan beton çalışmaları yapılarak monte edilmiştir ve montaj tamamlandığında zemin ile aynı hizada bulunmaktadır. Zemin üstü tır kantarında ise gerekli olan beton çalışmaları zemin üzerinde yapılır ve kantar monte edilir. Araçların kantara çıkabilmesi için gerekli olan beton rampalar yapılarak montaj tamamlanır. Ayrıca zemin üstü ve zemin altı kantarlarında kamyon ve araçların tartılmasında kullanılan modelleri de bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra demirci baskülü vagon kantarı, hayvan kantarı, mermer kantarı, 60 tonluk kantar ve 80 tonluk kantar gibi çeşitlerde bulunmaktadır. Taşınan ürünün çeşidine ve hassasiyetine göre farklı kantarlar mevcuttur ve son derece hassas ölçümler yapmaktadır.

Tır Kantarı Fiyatları

Tır kantarları oldukça farklı çeşitlerde piyasada yer almaktadır. Kullanılan yük hücreleri ve teknolojik cihazlar ile son derece komplike ölçüm cihazlarıdır. Ebat olarak da farklılıklar gösterebilmektedir. Bu nedenler ile tır kantarı fiyatı için net bir rakam verilememektedir.

Tır kantarı Nereden Nasıl Satın Alınır?

Satılıktır kantarları ve diğer kantar çeşitleri içinBant Kantar internet sitesi üzerinden online ya da telefon ile bilgi alına bilmektedir.

Etiketler