Toyota, Sakarya fabrikasında üretimi durduruyor

Geçtiğimiz 2 yıllık pandemi sürecinde pek çok teknoloji ve otomotiv şirketinin üretimlerini kısa süreli durdurduğunu gördük. Bunun en büyük sebebiyse Covid-19 oldu. Fakat yarı iletken parçaların tedarikinde yaşanan sorunlar ve küresel pazarı etkileyen çip krizinin etkileri hala devam ediyor. Son olarak Toyota, Türkiye’de üretimi durduracağını açıkladı.

Toyota, 7 ila 12 Mart tarihleri arasında Sakarya’da bulunan fabrikasında üretim hattının çalışmayacağını açıkladı. Şirket, bu durumun küresel çip krizi sebebiyle geçtiğimiz yıl içerisinde ön görüldüğünü ve 5 gün sürmesi beklenen kapanmanın 2021 Aralık ayında planlandığını belirtti.

Buna ek olarak, geçtiğimiz yıl itibariyle Toyota Türkiye, ülkemizde 3 milyonuncu otomobilini ürettiğini ve sattığını açıkladı. İhraç edilen araçların toplam gelirine baktığımızdaysa, 3.6 milyar dolar seviyesine ulaştığını görüyoruz. Toplam gelirininse 5 milyar dolara yaklaştığı tahmin ediliyor.

Önümüzdeki hafta içerisinde yaşanacak kısa süreli kapanmanın ardından ise tüm çalışanların iş başı yapacağı ve üretim sürecinin kaldığı yerden devam edeceği söyleniyor. Yani aslında ellerinde malzeme olmadığı için değil, stok durumunu kontrol altında tutabilmek için böyle bir sürecin yaşanması gerektiği anlaşılıyor.

Etiketler