Türkiye’ye dev yatırım

Türkiye, son yıllarda dünyaca ünlü şirketler arasında adeta bir cazibe merkezi haline geldi. Özellikle Samsung ve Xiaomi başta olmak üzere akıllı telefon firmaları, ülkemize üretim tesisi açarak yerli üretim modellerini kullanıcıların beğenisine sunmaya başladılar. Tabii bu durum farklı alanlarda faaliyet gösteren şirketlerin de dikkatini çekmeye başladı. Hatta bazıları bu konuda ülkemize yaptığı yatırımları artırmak için çalışmalara başladı.

Nikkei Asia tarafından paylaşılan habere göre halihazırda ülkemizde Düzce tesislerinde klima parçaları ve bileşenleri üreten Japonya merkezli elektronik firması Kaga Electronics, üretim faaliyetlerinin büyük bir kısmını ülkemize taşımak için kolları sıvadı.

Aynı zamanda Düzce’de bulunan fabrikayla 2022 yılında faaliyete geçecek yeni tesisin birleştirilmesi bekleniyor. Burada devasa bir tesisin bizleri beklediğini söyleyebiliriz.

Tabii en çok merak edilen konulardan biri de ülkemize yapılması beklenen yatırımın miktarı. Şu an için tam belli olmasa da, şirkete yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre üretim kapasitesi kademeli olarak artırılacak, otomotiv üreticileri için de siparişler alınacak ve bununla doğru orantılı şekilde yatırımlar artacak.

Son olarak Kaga Electronics’in Düzce’de bulunan tesislerindeki operasyonlarının satışların 8.7 milyon dolar seviyelerinde olduğunu ve bunun yeni tesisle birlikte birkaç yıl içinde üç katına kadar çıkarılmasının hedeflendiğini belirtelim.

Etiketler