Uzaydaki en yaşlı insan olmak için saatleri sayıyor

Shatner 80 km irtifa işaretini geçtiğinde, bu yılın başlarında Jeff Bezos ile Blue Origin’in ilk mürettebatlı görevinde yer alan 82 yaşındaki Wally Funk’ın da rekorunu kırarak uzaya giden en yaşlı kişi olacak.

Shatner, 1966’da orijinal Star Trek serisinde James T Kirk rolünü üstlenerek ün kazanmıştı.

BİLET FİYATLARI AÇIKLANMADI

Shatner ile beraber Blue Origin’in uçuş operasyonlarından sorumlu başkan yardımcısı, Audrey Powers da yer alacak. Powers, pazartesi günü Good Morning America’ya verdiği röportajda, “Bu program üzerinde çok uzun süredir çalışan Blue’daki tüm meslektaşlarımı temsil etmek benim için çok cömert bir teklifti” dedi.

Powers, Blue Origin’e 2013 yılında katıldı ve New Shepard’ın uçuş operasyonlarını, araç bakımını, iniş ve yer destek altyapısını yönetiyor.

Diğer iki yolcu ise bilet satın alarak uçuşa katıldı. Biletlerinin gerçek maliyeti açıklanmasa da en az 200.000 dolar olduğu düşünülüyor. Ödeme yapan yolcular, Planet Labs’in kurucu ortağı ve girişim sermayesi şirketi DCVC’nin ortağı Boshuizen ve Medidata’nın kurucu ortağı de Vries.

Boshuizen, aynı zamanda 2008 ve 2012 yılları arasında NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’nde Uzay Misyonu mimarıydı. Boshuizen, GMA ile yaptığı röportajda, “Tüm hayatım boyunca uzay endüstrisinde çalıştım ve sonunda kapının benim için açılacağı için heyecanlıyım” dedi.

Görev, Blue Origin’in 20 Temmuz’da firmanın kurucusu Jeff Bezos, kardeşi Mark, Hollandalı genç Oliver Daemen ve test pilotu Wally Funk’ın uzaya çıkışını takip ediyor. Blue Origin bugün mürettebatın yeni bir fotoğrafını da Twitter’dan paylaştı. Şirketin tweet’inden sonra Shatner da tweet’i yeniden tweetledi.

Etiketler

YORUM YAZIN