Volvo FH Electric

Yakın zamanda FH Electric modelini tanıtan Volvo, bağımsız enerji verimliliği testini başarıyla tamamladı. Alman gazeteci Jan Burgdof tarafından test edilen Volvo FH Electric, menzili ve sürüş deneyimi konusunda oldukça iddialı.

40 ton yük ile Yeşil Kamyon Güzergahı adı verilen parkurda test edilen FH Electric, ortalama 80 km/s hız ile mesafeyi kat etti. Jan Burgdorf, araç güzergahı tamamladığında bataryanın henüz bitmediğinin altını çizdi.

Toplam 390 kW güce sahip 3 elektrik motoruna sahip model, 343 km menzile sahip güzergahı başarıyla tamamladı. Almanya’da oluşturulan güzergahta otoyol, engebeli arazi ve dar yol bulunuyor.

Geliştirilen teknoloji sayesinde FH Electric, dizel versiyonundan yaklaşık yüzde 50 daha düşük enerji tüketimine sahip. Ortalama tüketimi 1.1 kWh/km olan model, güzergah bitiminde toplam 377 kWh üzerinde enerji tüketti.

180 ile 540 kWh arasında çeşitli batarya seçenekleriyle satışa sunulan model, performans konusunda oldukça iddialı. Test sonrası açıklama yapan Jan Burgdorg, “Volvo FH Electric modelini test ederken dizel versiyonundan daha çevik olduğunu hissettim. Sürüş deneyimi konusunda oldukça iddialı bir model. Elektrik motoru kullanıldığı için sessiz ve titreşimsiz olan FH Electric, sürücülerin gözdesi olmaya aday.” ifadelerine yer verdi.

Etiketler

YORUM YAZIN