Teknoloji Blog – Teknolojiblog.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Zhiyun Video Led Işıklar İle Profesyonel Aydınlatma Devrimi

Zhiyun Video Led Işıklar İle Profesyonel Aydınlatma Devrimi

haber haber -
30 0

Zhiyun video led ışıklar, video ve fotoğraf aydınlatmasında profesyonellerden tam not alarak 2023 yılının en iyi video ışığı olmaya hak kazandı. Yıllardır profesyonel video ekipmanı denildiğinde ilk akla gelen marka olan Zhiyun Tech , video içerik oluşturucularından gelen talepleri en iyi şekilde değerlendirdiğini de bu güçlü ışık modelleri ile ortaya koydu. Profesyonel ve amatörler için video destek ekipmanları üretmekle kalmayıp tüm sektör için çözümler geliştirme kabiliyetinin en son göstergesi de işte Zhiyun led ışık modelleri. Oldukça kompakt ama performansı çok yüksek olan bu video ışıklar sektörde ezberleri bozdu bile. Çünkü profesyonel aydınlatma denildiği zaman güçlü olduğu kadar ağır ve büyük spot ışıklar akla geliyordu. Tabi bunlar için ışık şekillendiriciler, güç üniteleri ve ışık taşıyıcılar da setlere eklendiğinde oldukça taşıması güç bir aydınlatma ekipmanı bulundurmak zorunlu oluyordu. İşte video ışık sektöründe devrim niteliğinde olan yeni Zhiyun led ışıklar tüm bu zorlukları ortadan kaldırmak için geliştirildi. Yüksek performanslı, bütçe dostu ve ultra kompakt modellerini inceleyince daha iyi anlayacaksınız. 

Zhiyun Video Led Işık Teknolojisi İle Tanışın.

Video aydınlatmasında led teknolojisi elbette yeni değil. Bir zamandır video sektöründe önceleri panel led video ışıklar ve sonrasında spot led ışıklar kullanılıyor. COB light led  teknolojisi binlerce yan yana dizilmiş boncuk ledler yerine tek ve büyük bir led ile ışık çıkışını sağladı. İşte bu teknolojik gelişme neticesi olarak da küçük boyutta ama yüksek güçte ışık çıkışı sağlayan şekillendirilebilir video ışıkları ortaya çıktı. İşte mini video led ile profesyonel fotoğraf ve video ışıklandırması yapılabilir mi ? Sorusunun cevabını yeni Zhiyun Tech  led ışıkları inceleyerek bulabilirsiniz. Zhiyun LED Video Işıkları, profesyonel içerik oluşturucular için mükemmel performans sağlayan ve kendi yaratıcı projelerinizi görsel olarak daha da çekici hale getirmenize olanak tanıyan güçlü ancak kompakt bir aydınlatma çözümüdür. Işıkların kurulumu ve taşıması kolaydır. Hava koşullarına dayanıklı tasarımı, bu ışıkları günlük yaşamda ve yolculuklarda da kullanıma uygun olmalarını sağlar. İşte serinin en yeni üyeleri

Zhiyun Molus X100 Pro Kit 100W Video Led Işık

Zhiyun Molus X100 Pro Kit 100W Işık modeli güç ile taşınabilirliği bir araya getiren serinin önemli temsilcisidir. Mini video led denildiğinde akla gelen küçük olduğu için ışık gücü düşüktür. İfadesini hemen unutturur. Çünkü profesyonel film yapımcılarının istedikleri ışık gücüne hızlıca ulaşabilir. 100W yüksek ışık gücü sağlayan Molus X100 led ışık COB Led teknolojisinin en zirve noktasıdır. Hem de güç performansını mini değil ultra mini bir gövde ile birleştiriyıor. Avuç içi büyüklüğünde alışılmadık retro tasarımı ile sektörde yeni bir modanın da ilk temsilcisi denilebilir. Yine kullandığı yeni Dynavort Soğutma Sistemi sayesinde uzun süreli video çalışmalarında performansı düşmeden ısı kontrolü sağlar. Bu sayede tam güç çalışırken çekimlerin aksamasına da engel olur.  Üzerinde durulacak önemli özelliklerden bir diğeri de güç gereksinimdir. Power adaptörü ile şebeke elektriği ile çalışılabildiği gibi uzun ömürlü bataryası sayesinde de her zaman her yeri stüdyo haline getirmeye olanak verir. Modelin diğer teknik özellikleri de şöyle sıralanabilir:

Çıkış Gücü100W
Soğutma YöntemiAktif soğutma
Güç Adaptörü Çalışma VoltajıAC100V~240V(50/60HZ)
Çalışma GerilimiDC 24V,PD ≥9V
PD Giriş Gücü≥18W
Renk Sıcaklığı2700K~6500K
Parlaklık Ayar Aralığı0~100%
CRI (RA)≥95
TLCI≥97
APP Kontrol YöntemiBluetooth
Güç Kaynağı YöntemiPD adaptörü, güç adaptörü, batarya grip
Çalışma Sıcaklığı-10℃~40℃
Ürün Boyutları144.5*94*36.1 (W*D*H)
Ağırlık385 g
Ek Tipi1/4 Bağlantı Eki*2

Zhiyun Molus X100 Pro Kit 100W Video Led Işık  softbox takılabilir yapısı ve üstün özellikleri ile profesyonel video çekimlerinde, reklam ve ürün tanıtım fotoğraf ve videolarında en iyi aydınlatmayı sağlayacaktır. Youtube video ışığı ya da portre ışığı olarak da üstün kalite vadediyor. Ürün standart, combo ve pro set olarak üç ayrı seçenek ile satışa sunuluyor.

Zhiyun Molus G60 Led Işık 60W

COB led teknolojisinin zirve noktasını işaret eden Molus G60 modeli rubik bir küp boyutunda tasarlanmış ultra kompakt profesyonel bir video ışığıdır. Çünkü 60W ışık gücü ile fotoğraf ve video çekimlerinde ana ışık  kaynağı olarak kullanılabiliyor. Görüntünün gerçek keskinliğini sağlayan pozlama değerlerini yükseltmenize olanak veren bu yüksek ışık gücü oldukça yeterlidir. Yine profesyonel aydınlatmanın olmassa olmazı olan softbox, octobox gibi ışık şekillendiriciler bu model ile kullanılabiliyor. Bowens ışık adaptörü sayesinde ise sektörde bulunan çoğu ışık şekillendirme aparatını kullanmanızı mümkün kılıyor. İşte bu özellikleri ile Youtuber ışığı arayışları için en ideal seçenektir. Akıllı soğutma sistemi sayesinde Zhiyun Molus G60 sürekli sabit güçte kullanılabilir. Bu sayede uzun süreli video çekimlerinde özellikle canlı yayın ışığı olarak rahatlıkla kullanılabilir.

Teknik Özellikler:

Çıkış Gücü60W
Soğutma YöntemiAktif soğutma
Güç Adaptörü Çalışma VoltajıAC100V~240V(50/60HZ)
Çalışma GerilimiDC 24V,PD ≥9V
PD Giriş Gücü≥18W
Renk Sıcaklığı2700K~6500K
Parlaklık Ayar Aralığı0~100%
CRI (RA)≥95
TLCI≥97
APP Kontrol YöntemiBluetooth
Güç Kaynağı YöntemiPD adaptörü, güç adaptörü, batarya grip
Çalışma Sıcaklığı-10℃~40℃
Ürün Boyutları90.6X67X66.95mm (W*D*H)
Ağırlık300g
Ek Tipi1/4 Bağlantı Eki*2

Zhiyun Molus G60 Led Işık bu güzel özellikleri ile profesyonel ürün fotoğraf ışığı ve portre fotoğrafçılığında en ideal aydınlatmayı da sağlayacaktır. Bilindiği gibi artık sektörde fotoğraf ve videoyu ayırmak mümkün değil. Video için ayrı fotoğraf için ayrı ışık sistemine ihtiyacınız kalmayacak. Molus G60 ile aynı anda video ve fotoğraf çekimlerini hızlıca yapabilirsiniz. İşte bu yönüyle de tüm Zhiyun ışık fiyatları aslında oldukça bütçe dostudur. Molus G60 modeli de farklı ihtiyaçlar için Combo ve standart set olarak satışa sunulmuştur.

RGB Video Led ‘in Yeni Adı: Zhiyun FIVERAY F100 RGB Işık

RGB video led ışıklar özellikle  video içeriklerine renk katmak isteyen yayıncıların ilk tercihidir. İşte böyle düşünen ve en iyi RGB ışık arayışında olanlar için geliştirilen FIVERAY F100 RGB Tüp ışıktan çok daha ötesi. 100 W ışık gücü ile extra parlak aydınlatma sağlar. Bu nedenle hem iç çekimlerde ana ışık olarak hem de dış çekimlerde çok iyi bir dolgu ışığı olarak kullanılır. Çünkü elde taşınan ışıklarda rastlayamacağınız 20708 lüx ışık parlaklığına ulaşmak için özel tasarlanmıştır. Zhiyun gimballer de düşünülerek kamera hareketleri boyunca hzılı sahnelerde kesintisiz ve odaklanmış bir video aydınlatması sağlar. Hem de aktif fan sistemi sayesinde ısınma sorunu yaşanmadan.  O ile 100 arasında tek tuşla elinizin altındaki kadranı kullanarak ışık parlaklığını ve tüm modları hızlıca ayarlayabilirsiniz. Yine LCD ekrandan tüm kontrolleri ve pil durumunu izleyebilirsiniz.

Zhiyun FIVERAY F100 Teknik Özellikler:

Çıkış Gücü100W
Soğutma YöntemiAktif soğutma
Güç Adaptörü Çalışma VoltajıAC100V~240V(50/60HZ)
Çalışma GerilimiDC 24V,PD ≥9V
PD Giriş Gücü≥18W
Renk Sıcaklığı2700K~6200K
Parlaklık Ayar Aralığı0~100%
CRI (RA)≥95
TLCI≥97
APP Kontrol YöntemiBluetooth
Güç Kaynağı YöntemiPD adaptörü, güç adaptörü, dahili batarya
Çalışma Sıcaklığı-10℃~40℃
Ürün Boyutları19,8 x 1,9 x 1,8″ / 50,2 x 4,7 x 4,6 cm
Ağırlık950gr.
Ek Tipi1/4 Bağlantı Eki*2

Zhiyun FIVERAY F100  modelinin şarj edilebilen 2600 mah bataryası sürekli en yüksek ışık gücünde çalışsa bile 31 dk. Süreyle kesintisiz aydınlatmaya devam edebilir. Tüm bu güzel özelliklere ek olarak set içerisinde bulunan bandoor ışığınızın kontrolünü arttırır.  Bandoor ince ve uzun kontür ışık ile videolarda farklı efektleri mümkün kılar. Yine bandoora takılabilen soft bez ile yakın portrelerde ışığı istediğiniz gibi yumuşatabileceksiniz. Buna ek grid aksesuarı ile de daha lokal ve odaklı  makro ölçekli fotoğraf ve video aydınlatması yapabilirsiniz. Modelin beyaz ve siyah renk seçeneklerinden tarzınıza en uygun olanı seçmek de size kalmış.

Ultra Mini Profesyonel Led Işık: Zhiyun FIVERAY M40 40W Mini Led

Cebinizde taşıyacağınız kadar ultra küçük olsun ama profesyonel işlerde bile kullanabileceğiniz bir ışık. Fıveray M40 modeli 176 adet güçlü Led sayesinde 40W yüksek bir ışık gücüne sahiptir. Bu özelliği ile diğer mini ledler ile karıştırmayın. Çünkü yüksek performansı, ayarlanabilir renk seçenekleri ve aktif soğutma fanıyla gerçekten küçük bir devdir. Video ve fotoğraf çekimlerinde kullanacağınız cebinizde bir profesyonel ana ışık taşımak oldukça güzel olacaktır.

Teknik Özellikler:

Çıkış Gücü40W
Soğutma YöntemiAktif soğutma
BataryaDahili Li-on 2600 Mah
Şarj süresi29 dk.
PD Giriş Gücü≥18W
Renk Sıcaklığı2700K~6200K
Parlaklık Ayar Aralığı0~100%
CRI (RA)≥95
TLCI≥97
APP Kontrol YöntemiBluetooth
Güç Kaynağı YöntemiPD adaptörü, güç adaptörü, dahili batarya
Çalışma Sıcaklığı-10℃~40℃
Ürün Boyutları13.65 x 7.78 x 2.9 cm
Ağırlık950gr.
Ek Tipi1/4 Bağlantı Eki*2

Zhiyun FIVERAY M40 led ışık tam güçte 29 dk süreyle tam aydınlatma sağlayacaktır. İki adet ışık ile vlog çekimlerinde ve masaüstü çekimlerde yeterli bir ışık seti oluşturulabilir. Ayrıca diğer Zhiyun ışıklara ek olarak dolgu ışığı ya da efekt ışığı için en iyi seçenektir. Yer kaplamadığı için kamera çantanızda her an yanınızda bulunacağından hiç bir sahneniz ışıksız kalmayacaktır.

Zhiyun Video Led Işıklar Gerçek ve Zengin Renkleri Garantiler.

Video Led Işık sistemlerinden asıl beklenen tabi ki video ve fotoğraflarda bize sağladıkları ışık gücüyle beraber gerçekçi renkler sağlamalarıdır. Gerçeğe birebir yakın renk dönüşümü için bakılması gerekn değerler de Led ışıkların CRI ve TLCI  dğerleridir. Zhiyun led ışık sistemlerinin tümü standartların üzerinde olan CRI 96 ve TLCI 97 değerlerindedir. Yüksek renk doğruluğu manasına gelen bu değerler özellikle film yapımcılarının renk yönetimine oldukça yardımcı olmaktadır. Log formatında video kaydı yapanların sonradan renk paletleriyle doğru referans değerleri ile çalışmasını sağlar. Yine ticari ürün fotoğrafçılığı ışığı olarak Zhiyun COB ışıklar kullanıldığında ürünlerin gerçek renkleri reklam görsellerine kolayca aktarılabilecektir. RGB ışık modellerinde ise geliştirlmiş HSI modu sayesinde  sıcak ve soğuk tüm renklerin ara tonlarını videolarınızda görebileceksiniz. Bu özellikler de Youtube videolarına farklı renk atmosferi katacaktır. İşte tüm bu özellikleri ile Zhiyun led ışıklar profesyonel video ve fotoğraf çekimlerinde renk kalitenizi garanti altına alır.

Tüm bu anlattıklarımıza baktığımızda bu modellerin henüz başlangıç olduğunu anlayabilirsiniz. Video destek ekipmanları konusunda her geçen gün kendini geliştiren Zhiyun Tech’ in video led ışık sistemleri konusunda daha bir çok devrim niteliğinde yeniliklerle karşımıza çıkmasına şaşırmamak gerekir. Zhiyun ışıklardaki yeniliklere hızlıca ulaşmak ve haberdar olmak için takipte kalın.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir