Teknoloji Blog – Teknolojiblog.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ‘Ağıtın Gücü (RIP)’ Projesiyle Valensiya’da Güneş Enerjisi Çiftliği Oluşturuluyor

‘Ağıtın Gücü (RIP)’ Projesiyle Valensiya’da Güneş Enerjisi Çiftliği Oluşturuluyor

haber haber -
21 0

İspanya’nın En Büyük Kentsel Güneş Enerjisi Çiftliği

Avrupa Birliği tarafından detayları paylaşılan ‘Ağıtın Gücü (RIP)’ projesi, İspanya’nın en büyük kentsel güneş enerjisi çiftliği olacak. Valensiya’daki mezarlıklardaki mahzenlere ve diğer yapıları kullanarak yaklaşık 7 bin fotovoltaik panelin yerleştirildiği proje, yaklaşık 2,8 MW elektrik üretme kapasitesine sahip olacak.

Temiz Enerji Üretimine Öncülük

Projenin bilgi formunda belirtildiğine göre, kamusal alanlarda gerçekleştirilen bu yenilikçi adım, temiz enerji üretimi için geniş bir alan sağlayacak. Üretilen enerjinin sadece kamu hizmetlerinde değil, aynı zamanda kent sakinlerinin evlerinde de kullanılması planlanıyor.

İklim Hedeflerine Katkı Sağlanacak

RIP projesinin tam kapasiteyle faaliyete geçmesi durumunda her yıl 140 tona kadar karbon salımının engelleneceği tahmin ediliyor. Valensiya’nın 2030 İklim Hedefi kapsamında yer alan bu proje, şehrin erken bir şekilde iklim nötr olma hedefine ulaşmasına yardımcı olacak. Kent, Avrupa Birliği’nin 2050’ye kadar iklim nötr olma hedefinin öncülerinden biri olma yolunda ilerliyor.

Valensiya’da güneş panelleriyle donatılan mezarlıklar trendi sadece İspanya ile sınırlı değil. Fransa’da da benzer bir adım atılmış; Saint-Joachim adlı komün, mezarlığını önümüzdeki yıllarda yenilenebilir enerji merkezine dönüştürmeyi planlıyor.

İlgili Yazılar