Teknoloji Blog – Teknolojiblog.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Lazarus Chakwera’dan Kritik Açıklama: Kayıp Uçakla İlgili Arama Çalışmaları Sürüyor

Cumhurbaşkanı Lazarus Chakwera’dan Kritik Açıklama: Kayıp Uçakla İlgili Arama Çalışmaları Sürüyor

haber haber -
99 0

Cumhurbaşkanı Chakwera, Malavi’de Kaybolan Uçakla İlgili Son Durumu Paylaştı

Malavi Cumhurbaşkanı Lazarus Chakwera, ülkenin Başkan Yardımcısı ve eski First Lady’sini taşıyan bir askeri uçağın bölgede kaybolmasının ardından askerlerin Malavi’nin kuzeyindeki bir şehrin yakınlarındaki dağlık ormanları aradığını açıkladı.

Uçak 370 Kilometrelik Bir Mesafeyi Katetmesi Gereken Rotada Kayboldu

51 yaşındaki Devlet Başkan Yardımcısı Saulos Chilima, eski First Lady Shanil Dzimbiri ve sekiz kişiyi taşıyan uçak, başkent Lilongwe’den kalktıktan 45 dakika sonra Mzuzu Uluslararası Havaalanı’na inmesi gereken rotada kayboldu. Chakwera’nın belirttiğine göre kötü hava koşulları ve düşük görüş mesafesi nedeniyle uçağa iniş izni verilmedi ve geri dönmesi istendi.

Uçağın Bulunması İçin Çalışmalar Hızla Devam Ediyor

Cumhurbaşkanı Chakwera, uçağın kısa bir süre sonra radardan kaybolduğunu belirtirken, “Bu yürek parçalayıcı bir durum” dedi ve arama kurtarma çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini vurguladı. Chakwera, uluslararası destek alarak uçağın bulunmasına yönelik özel teknolojilerin kullanılmasını umduğunu da aktardı.

Malavi Halkı ve Dünya Ülkelerinden Destek Talebi

Chakwera, ABD, İngiltere, Norveç ve İsrail’in arama operasyonuna yardım teklif ettiğini belirtirken, Malawililerden uçakta bulunan herkes ve aileleri için dua etmelerini istedi. Başkan Yardımcısı Chilima ise 2020 yılından bu yana görevde olduğu bilgisini paylaştı.

İlgili Yazılar