Teknoloji Blog – Teknolojiblog.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. G7 Liderleri Ortadoğu’daki Durumu Değerlendirdi

G7 Liderleri Ortadoğu’daki Durumu Değerlendirdi

haber haber -
43 0

G7 Liderlerinden Ortadoğu ve Ukrayna’ya Destek Açıklaması

G7 ülkelerinin liderleri, Orta Doğu’da yaşanan sivil can kayıplarını kınayarak özellikle kadın ve çocukların zarar görmesinden büyük endişe duyduklarını belirtti. ABD, Almanya, İngiltere, Japonya, Fransa, Kanada, İtalya ve Avrupa Birliği (AB) liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilen 50. G7 Liderler Zirvesi’nde alınan kararlar açıklandı.

Ukrayna’ya Verilen Destek Vurgulandı

G7 liderleri, Ukrayna’ya verilen desteklerin devam edeceğini teyit ederek, Rusya’nın Ukrayna’ya yaptığı saldırganlığın sona erdirilmesi gerektiğini vurguladı. Ukrayna’ya acil mali destek sağlanması ve dondurulmuş Rus varlıklarından elde edilen gelirlerle ek kaynak ayırılması kararı alındı.

Gazze İçin Ateşkese Destek Verildi

G7 liderleri, İsrail’e destek verirken Gazze’de ateşkes çağrısına destek verdiklerini açıkladı. Tüm tarafların sivillerin korunması için somut adımlar atması gerektiğinin altı çizildi ve Gazze’ye insani yardımların engelsiz bir şekilde ulaştırılması talep edildi.

Filistin Devleti ve İsrail İlişkileri

Bildiride, Filistin’e verilen destek ve iki devletli çözüme olan bağlılığın vurgulanmasının yanı sıra İsrail’in de uluslararası hukuka uygun davranması gerektiği ifade edildi. İki devletli çözümün baltalanmasına karşı uyarılar yapıldı.

Çin ve Rusya Hakkında Endişeler

G7 liderleri, Çin’in Rusya’ya verdiği destekten endişe duyduklarını ve Rusya-Ukrayna krizinde Ukrayna’ya desteklerini teyit ettiklerini belirtti. Ayrıca, İran’ın nükleer alandaki adımlarını durdurması ve Çin’in siber alanda sorumlu davranması çağrısında bulundu.

Küresel Isınma ve Siber Güvenlik

G7 liderleri, küresel ısınmayı 1.5 derecede tutma sözüne bağlılık gösterirken, siber güvenlik konusunda da kararlı olduklarını vurguladı. Kötü niyetli siber saldırganların durdurulması ve stratejik tehditlere karşı koyma konusunda çalışmaların yoğunlaştırılacağı belirtildi.

İlgili Yazılar