Teknoloji Blog – Teknolojiblog.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İran Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Öncesi Adaylar: Zühre Elahiyan Gündemde

İran Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Öncesi Adaylar: Zühre Elahiyan Gündemde

haber haber -
21 0

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin Helikopter Kazası

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve heyetinin helikopter kazasında yaşamını yitirmesinin ardından 28 Haziran’da yapılacak seçimler öncesinde adaylar gündem olmaya devam ediyor.

Zühre Elahiyan: Ruhani Liderin Sıkı Destekçisi

Geçen hafta seçimlerde aday adayı olma kararı alan ve resmi başvuru sürecini tamamlayan Zühre Elahiyan, İran’ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney’in en sıkı destekçilerinden biri olarak biliniyor. Meclis’te yaptığı radikal çıkışlarla tanınan Elahiyan’ın adaylığı için Anayasayı Koruyucular Konseyi’ne bağlı Denetleme Heyeti’nin kararı bekleniyor.

Yasaların Engeli ve Çözüm Arayışı

Yasalar gereği İran’da kadınların cumhurbaşkanı olması yasakken, eğer yasalarda “erkekler” anlamına gelen kelime “bireyler” ya da “insanlar” olarak çevrilirse cumhurbaşkanlığı sürecinin önü açılacak. Ancak, aday adaylarının seçime katılabilmek için “rehim değerlerine bağlılıkları” yönünden de değerlendirmeye tabi tutulacakları biliniyor.

Zohre Elahiyan’ın Vizyonu

Meclis’te İnsan Hakları Komisyonu Başkanı olarak görev yapan Zohre Elahiyan, hükümetinin sağlıklı bir yapıya sahip olması gerektiğini vurgulayarak gençliğin potansiyelini değerlendirmenin önemine dikkat çekti. Elahiyan’ın sağlıklı bir hükümet anlayışıyla yönetim biçimini yenileme hedefi bulunuyor.

İlgili Yazılar