Teknoloji Blog – Teknolojiblog.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ITU Konseyi Filistin’in Telekomünikasyon Sektörünün Yeniden İnşası İçin Karar Aldı

ITU Konseyi Filistin’in Telekomünikasyon Sektörünün Yeniden İnşası İçin Karar Aldı

haber haber -
133 0

ITU Konseyi’nde Türkiye’nin Rolü

Türkiye’nin de üyesi olduğu ITU’nun en önemli idari organı olan ITU Konseyi’nin yıllık olağan toplantısı Cenevre’de gerçekleştirildi. Türkiye’yi temsilen toplantıya Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan başkanlığındaki heyet katıldı.

Filistin’e Destek Kararı

Konseyde en önemli gündem maddelerinden biri, Filistin’in telekomünikasyon sektörünün yeniden inşası için destek sağlanması hakkındaki karar tasarısı oldu. Sayan, oylama öncesi yaptığı konuşmada, BM sisteminin önemli bir parçası olan ITU’nun “hiç kimseyi arkada bırakmamak” için sorumluluklarını yerine getirmesi çağrısında bulundu.

Türkiye’nin Taahhüdü

Sayan, “Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da sıklıkla vurguladığı gibi Gazze’de kalıcı ateşkes ve insani yardım temel önceliğimiz.” diyerek Türkiye’nin Filistin’deki çalışmalara destek vermeye hazır olduğunu belirtti.

Kabul Edilen Karar

ITU Konseyi’nde yapılan oylama sonucunda Filistin’in telekomünikasyon sektörünün yeniden inşası için yardım ve destek sağlanması karar tasarısı 34 “evet” oyu ile kabul edildi. Türkiye’nin de yer aldığı 33 ülkenin eş sunucu olduğu tasarıda, Filistin’in telekomünikasyon ihtiyaçlarının karşılanması ve altyapının modernleştirilmesi hedeflendi.

ITU’nun Kararlılığı

ITU Genel Sekreteri Doreen Bogdan-Martin, Filistin’in telekomünikasyon sektörünün yeniden inşası için destek sağlanmasına yönelik faaliyetleri koordine edecek. ITU, Filistin’e yardım sağlama konusundaki kararlılığını sürdüreceğini duyurdu.

İlgili Yazılar