Teknoloji Blog – Teknolojiblog.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Japonya’da Gülme Terapisi: Kalp Krizine Karşı Farklı Bir Yaklaşım

Japonya’da Gülme Terapisi: Kalp Krizine Karşı Farklı Bir Yaklaşım

haber haber -
25 0

Yamagata Meclisi Günlük Gülme Zorunluluğunu Onayladı

Japonya’nın kuzeyindeki Yamagata’da, meclis üyeleri bölgedeki bilim insanlarının yaptığı araştırma sonucunda günde bir kez **gülmenin kalp krizi** ile mücadelede etkili olduğu kararına vardı.

Gülme Günü ve İşyeri Ortamında Kahkaha Emri

Muhafazakar Liberal Demokrat Parti tarafından önerilen yasa, Yamagata vatandaşlarının **günde bir kez gülmelerini** zorunlu kılarak, zihinsel ve fiziksel sağlığı olumlu yönde etkilemeyi hedefliyor. Ayrıca, işletmelere de **”kahkahalarla dolu bir işyeri ortamı geliştirmeleri”** emredildi.

Muhalefetten Anayasal Haklar Uyarısı

Meclis’teki muhalefet kanadı, gülme zorunluluğunun anayasal haklara aykırı olduğunu savunarak tepki gösterdi. Japonya Komünist Partisi meclis üyesi Toru Seki, gülmenin **düşünce ve inanç özgürlüğü** kapsamında ele alınması gerektiğini vurguladı.

Araştırma Sonuçları ve Diğer Bölgelerdeki Uygulamalar

Yamagata Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırma, gülmenin kalp ve damar rahatsızlıkları riskini azalttığını ortaya koydu. Bu kararın benzerini alan Hokkaido bölgesi ise **8 Ağustos’u gülme günü** olarak ilan etmişti. Japonca’da 8/8’in “haha” olarak telaffuz edilmesi bu tarihin tercih edilmesinde etkili oldu.

İlgili Yazılar