Teknoloji Blog – Teknolojiblog.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Meksika Devlet Başkanı Göçmen Politikasını Değerlendirdi

Meksika Devlet Başkanı Göçmen Politikasını Değerlendirdi

haber haber -
35 0

Andres Manuel Lopez Obrador, ABD ile Göçmen Anlaşması Üzerine Görüş Bildirdi

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin Meksika sınırını yasa dışı göçmen girişine geçici olarak kapatan başkanlık kararnamesinin imzalanmasını değerlendirdi. Obrador, ABD’nin Meksikalı olmayan yasa dışı göçmenleri sınır dışı etme kararı alması durumunda, bu kişilerin Meksika’ya değil de doğrudan vatandaşı oldukları ülkelere gönderilmesini içeren bir anlaşma arayışında olduklarını dile getirdi.

ABD-Meksika İlişkilerinde Göçmen Sorunu

ABD’den sınır dışı edilen yasa dışı göçmenlerin Meksika’ya gönderilmesi konusunda herhangi bir sıkıntılarının olmadığını belirten Obrador, “Bu konuda bizim bir sorunumuz yok. Hepsine çok iyi davranıyoruz ama neden doğrudan gönderilmelerine ilişkin bir anlaşma olmasın?” değerlendirmesinde bulundu. ABD Başkanı Joe Biden, 4 Haziran’da ABD-Meksika sınırını yasa dışı göçmen girişlerine geçici olarak kapatan başkanlık kararnamesini imzalayarak Cumhuriyetçilerle Demokratlar arasındaki en önemli tartışmalardan sınır güvenliği konusunda bugüne kadarki en dikkati çekici adımını atmıştı.

Yasa Dışı Göçmenlerin Durumu

Kararnamede, günlük geçişin 2 bin 500 olan üst limitinin son aylarda aşılması nedeniyle yasa dışı sınır geçişlerinin derhal durdurulması ve sınır muhafızlarının yasa dışı göçmenleri sınır dışı etmesi öngörülüyor.

İlgili Yazılar