Teknoloji Blog – Teknolojiblog.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Uluslararası Endişe Verici Durum: Mpox Salgını Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Endişe Verici Durum: Mpox Salgını Hakkında Bilinmesi Gerekenler

haber haber -
26 0

Mpox Salgını ve Yayılma Biçimleri

Mevcut salgın cinsel yolla bulaşmayla tetiklendi ancak bu suşun yakın ten tene temasla da geçebileceğine dair kanıtlar var. Şu anda enfekte olanlar arasında okul çocukları, sağlık çalışanları ve tüm haneler yer alıyor. Güney Afrika’da salgın şimdiye kadar üç kişiyi öldürdü.

Mpox Belirtileri ve Tedavisi

Belirtiler: Mpox’un belirtileri başlangıçta oldukça belirsiz olabilir: yorgunluk, ağrılar, ateş, baş ağrısı, solunum semptomları ve döküntü. Döküntü belirtisi, diğer yaygın viral hastalıklardan farklı olarak kaşıntılı, ağrılı ve sıvı dolu kabarcıklara dönüşebilir.

Tedavi: Mpoks tedavisi esas olarak destekleyici tedaviyi içerirken, şiddetli durumlarda hastaneye kaldırılan kişiler geniş spektrumlu antivirallerle tedavi edilebilir ve daha yakından izlenebilir.

Endişe Verici Durumlar ve Keşifler

Mpox Salgınındaki Endişe: DSÖ Temmuz 2022’de mpox’u uluslararası endişe verici bir halk sağlığı acil durumu ilan etti. Salgının başlangıcından bu yana toplam 97 bin 745 kişi enfekte oldu ve 203 kişi öldü.

Mpox’un Yayılması: Bilim insanları, mpox’un insandan insana kolaylıkla yayıldığını ve hızla mutasyona uğradığını belirtiyor. Klad Ib ve IIb adı verilen iki alt klad keşfedildi.

Aşı ve Tedavi: Mpox’a özgü lisanslı bir aşı bulunmazken, virüs nedeniyle klinik olarak savunmasız kişileri tedavi etmek için özel antiviral ilaçlar da mevcut değil.

İlgili Yazılar