Teknoloji Blog – Teknolojiblog.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yapay Zeka ve Espri Yeteneği Karşılaştırıldı: İnsanlar ve ChatGPT

Yapay Zeka ve Espri Yeteneği Karşılaştırıldı: İnsanlar ve ChatGPT

haber haber -
32 0

Yapay Zeka ve Espri Yeteneği

Son birkaç yılda hızla gelişen yapay zeka, çeşitli meslekleri insanların elinde alma korkusu da yayıyor. Sanat ve eğlence sektörü çalışanları da bu listede yer alırken, geçen yılın ses getiren Hollywood grevlerinde bu meseleye ağırlık verilmişti.

ChatGPT ve İnsanların Espri Yeteneği Karşılaştırıldı

Kısmen bu endişelerin ne kadar gerçekçi olduğunu test etmek isteyen araştırmacılar ChatGPT ve insanların yaptığı esprileri karşılaştırdı. Araştırmada, haberlere getirdiği hicivli yorumlarıyla bilinen ABD merkezli medya kuruluşu Onion’ın başlıkları da yer aldı.

105 Katılımcıdan Espri Yazmaları İstenildi

Hakemli dergi PLOS One’da yayımlanan araştırmada 105 katılımcıdan üç yönergeye göre espri yazması istendi. Yüzde 70 yapay zekayı komik buldu.

İki Taraftan Gelen Espri Karşılaştırıldı

Aynı yönergeler ChatGPT 3.5’e verildikten sonra iki taraftan gelen espriler karıştırılarak 200 kişinin beğenisine sunuldu. Yüzde 70 yapay zeka sohbet botunu daha komik buldu.

Yapay Zeka ve İnsan Espri Yeteneği Karşılaştırıldı

Katılımcıların yüzde 25’i insanların yaptığı esprileri tercih ederken, yüzde 5’i iki tarafın eşit derecede komik olduğu görüşündeydi.

ChatGPT ve Onion Başlıkları Karşılaştırıldı

Araştırmacılar daha sonra Onion’ın başlıklarını tanıttıkları ChatGPT’den benzer başlıklar atmasını istedi. İki taraf arasında kayda değer bir fark görülmedi.

Araştırmacıların Değerlendirmesi

Çalışmayı yürüten Drew Gorenz, ChatGPT’nin yenilikçi şakaları ortalama bir insandan daha iyi yaptığını belirtti. Bulgular, geniş dil modellerinin profesyonel komedi yazarları açısından ciddi bir istihdam tehdidi oluşturabileceğini gösteriyor.

İlgili Yazılar